لوگو دکتر مائده یوسفی

پاپ اسمیر چیست و چه کسانی باید انجام دهند؟

ازمایش پاپ اسمیر
آنچه می خوانید...

متاسفانه در جوامع امروزی پس از سرطان پستان، سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان در بین بانوان است که سالانه جان بسیاری از زنان را به خطر انداخته و در موارد پیشرفته سبب مرگ بیمار می شود. امروزه یکی از مهمترین روش ها برای جلوگیری و کاهش ابتلا به این بیماری انجام معاینات مکرر و آزمایش هایی مانند پاپ اسمیر است که میزان سلول های غیرطبیعی را بررسی کرده و در صورت وجود سلول های سرطانی درمان سریع بیمار آغاز می شود. آمارها نشان می دهد که انجام آزمایش پاپ اسمیر امکان ابتلا و یا پیشرفت سرطان دهانه رحم را تا 80 درصد کاهش می دهد.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر یکی از روش های غربالگری است که سلول های غیر طبیعی در بخش دهانه رحم را بررسی می کند. در این آزمایش سلول ها از دهانه رحم، انتهای باریک و تحتانی رحم در بالای واژن جمع آوری شده و با آزمایشات لازم میزان تغییرات در سلول های دهانه رحم نشان داده خواهد شد. تشخیص زودهنگام سلول های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم برای جلوگیری از سرطان احتمالی دهانه رحم است. به طور کلی تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر شانس بیشتری برای درمان بیمار فراهم می کند.

دلایل انجام تست پاپ اسمیر

همان طور که اشاره شد، تست پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری برای بررسی سلول های غیر طبیعی و سرطانی دهانه رحم است. کارسینوم سلول سنگفرشی شایع ترین نوع سرطان دهانه رحم است که از یک بیماری پیش سرطانی به نام ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه بالا (HSIL) ایجاد می شود. 90 درصد بیماری HSIL به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)که منجر به زگیل تناسلی می شود، به وجود می آید و در موارد نادر عفونت و سایر ویروس ها سبب بروز این بیماری می شود. سرطان دهانه رحم یکی از بیماری هایی است که در اثر تغییرات پیش سرطانی در مدت زمان طولانی رخ می دهد؛ بنابراین تشخیص به موقع این بیماری از پیشرفت آن جلوگیری می کند.به طور کلی تست پاپ اسمیر اولین قدم برای تشخیص سلول های سرطانی و پیش سرطانی است که می تواند جان بسیاری از زنان را حفظ کند. علاوه بر بررسی وجود ویروس HPV، این آزمایش سایر عفونت ها و باکتری هایی را مانند انواع اکتینومیست، ویروس‌های هرپس، سیتومگالوویروس، ویروس تریکوموناس واژن و … تشخیص می دهد.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر

به گفته پزشکان و متخصصین زنان، بهترین سن برای انجام آزمایش پاپ اسمیر و غربالگری رحم از سن 21 سالگی تا سن 65 سالگی است. در صورت عدم مشکل و تغییرات سلولی انجام این آزمایش هر سه سال یک بار به زنان توصیه می شود. در صورت داشتن رابطه جنسی انجام آزمایش HPV و غربالگری سرطان دهانه رحم نیز هر پنج سال یک بار پیشنهاد خواهد شد. در صورت وجود علائم یا فاکتورهای خطر، انجام این آزمایش باید مکرر و به توصیه پزشک انجام شود. افرادی که در خطر بوده و نیاز به انجام تست پاپ اسمیر مکرر را دارند عبارتند از:

  • سیستم ایمنی که در اثر پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده از کورتیکواستروئید ضعیف شده است.
  • تشخیص سرطان دهانه رحم یا اسمیر دهانه رحم که سلول های پیش سرطانی
  • قرارگرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES)
  • سابقه سیگار کشیدن
  • عفونت HPV
  • عفونت HIV

توجه داشته باشید تمام شرایط و علائم مشکل خود را با پزشک مطرح کرده و در صورت وجود بیماری یا عفونت، درمان خود را آغاز کنید. پس از درمان بر اساس توصیه های پزشک معالج انجام غربالگری دهانه رحم را به صورت دوره ای تکرار کنید. لازم به ذکر است که انجام آزمایش پاپ اسمیر برای زنانی که جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) داشته اند، ضرورت ندارد. همچنین، این آزمایش برای زنان بالای 65 سال که سابقه بیماری و سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم ندارند، نیز انجام نمی شود.

روش انجام آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک زنان یا آزمایشگاه ها در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود. در ابتدا از بیمار خواسته می شود که لباس های خود را از کمر به پایین درآورده و روی تخت معاینه زنان (تخت ژنیکولوژی) دراز بکشد. سپس، زانوها خم کرده و کف پای خود را روی در محل قرارگیری پاها گذاشته و آماده نمونه برداری شود. در این مرحله پزشک به کمک ابزار اسپکولوم دیواره واژن را باز کرده و با یک برس نرم و یک دستگاه خراش دهنده مسطح به نام اسپاتولا از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می کند. انجام تست پاپ اسمیر معمولا با کمی درد و لکه بینی همراه است که پس از چند ساعت برطرف خواهد شد.

ازمایش غربالگری

قبل از تست پاپ اسمیر چه باید کرد؟

این آزمایش نیاز به اقدامات یا آمادگی خاصی ندارند، تنها به منظور کاهش خطا در نتایج آزمایش رعایت نکات زیر ضروری است:

  1. توصیه می شود در حین معاینه، بدن را آرام کنید و نفس های عمیق و آهسته بکشید تا انجام نمونه برداری آسان شود.
  2. 2.     48 ساعت قبل از انجام آزمایش از داروها یا دوش واژینال، پمادها یا ژل های اسپرم کش استفاده نکنید.
  3. دو روز قبل از انچام پاپ اسمیر از رابطه جنسی همراه با دخول خودداری کنید.
  4. از انجام این آزمایش در دوران قاعدگی اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از پاپ اسمیر

از آنجایی که انجام پاپ اسمیر ممکن است بسیار سریع و ایمن است، به مراقبت های خاصی بعد از آن نیاز نخواهد داشت. با این حال در صورت داشتن درد از مسکن های ساده استفاده کنید. همچنین توصیه می شود که پس از انجام آزمایش محل را با آب ولرم شده و کامل خشک کنید. لازم به ذکر است که به دلیل تحریک شدن ناحیه، استفاده از شستشودهنده های شیمیایی را تا 24 ساعت به تاخیر بیاندازید. در صورت نداشتن لکه بینی، خونریزی یا درد، رابطه جنسی و نزديكي بعد از پاپ اسمير بلامانع است. توجه داشته باشید که در تست پاپ اسمیر به دلیل انقباض و کشیدگی در واژن خونریزی خفیف ایجاد می شود که پس از چند ساعت برطرف خواهد شد. در صورت مشاهده ترشحات غیر طبیعی واژن، خونریزی شدید و طولانی هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *