لوگو دکتر مائده یوسفی

بارداری با روش میکرواینجکشن

میکرواینجکشن
آنچه می خوانید...

قبل از اینکه اسپرم مرد بتواند تخمک زن را بارور کند، سر اسپرم باید به قسمت بیرونی تخمک بچسبد. پس از اتصال، اسپرم از طریق لایه بیرونی به داخل تخمک (سیتوپلاسم)، جایی که لقاح انجام می شود، فشار می آورد.

گاهی اوقات اسپرم به دلایل مختلف نمی تواند به لایه بیرونی نفوذ کند. لایه بیرونی تخمک ممکن است ضخیم باشد یا به سختی به آن نفوذ کند یا اسپرم قادر به حرکت نباشد. در این موارد، روشی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی یا میکرواینجکشن (ICSI) همراه با لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای کمک به بارور شدن تخمک انجام می شود. در طی ICSI، یک اسپرم به طور مستقیم به سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود.

میکرواینجکشن

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) به عنوان بخشی اضافی از چرخه درمان IVF انجام می شود که در آن یک اسپرم منفرد به هر تخمک تزریق می شود تا با استفاده از تجهیزات بسیار ظریف میکرو اینجکشن به لقاح کمک کند. در بیشتر موارد می توان از ICSI برای غلبه بر ناباروری شدید مردان استفاده کرد.

میکرو

ماهیت روش میکرواینجکشن

دو روش برای بارور شدن تخمک توسط IVF وجود دارد: سنتی و ICSI . در روش IVF سنتی، 50000 یا بیشتر اسپرم متحرک در کنار تخمک در یک ظرف آزمایشگاهی قرار می گیرد. لقاح زمانی اتفاق می افتد که یکی از اسپرم ها وارد سیتوپلاسم تخمک شود. در فرآیند ICSI از یک سوزن کوچک به نام میکروپیپت برای تزریق یک اسپرم به مرکز تخمک استفاده می شود. با IVF یا ، هنگامی که لقاح اتفاق می افتد، تخم بارور شده (که اکنون جنین نامیده می شود) قبل از اینکه به رحم زن منتقل شود، به مدت 1 تا 5 روز در آزمایشگاه رشد می کند.

چرا به ICSI نیاز دارم؟

ICSI به غلبه بر مشکلات باروری کمک می کند، مانند:

  • زمانی که مرد برای انجام لقاح مصنوعی (تلقیح داخل رحمی [IUI] یا IVF)، اسپرم بسیار کمی تولید می کند.
  • اسپرم ممکن است در حالت عادی حرکت نکند.
  • اسپرم ممکن است در اتصال به تخمک مشکل داشته باشد.
  • انسداد در دستگاه تناسلی مردان ممکن است از خروج اسپرم جلوگیری کند.
  • بدون توجه به وضعیت اسپرم، تخمک ها با IVF بارور نشده اند.
  • از تخمک ‌های بالغ شده در شرایط آزمایشگاهی استفاده می‌شود.
  • از تخمک فریز شده قبلی استفاده می شود.

درصد موفقیت میکرواینجکشن

این روش 50تا 80 درصد تخمک ها را بارور می کند. اما مشکلات زیر ممکن است در طول یا بعد از فرآیند ICSI رخ دهد:

ممکن است تمام یا برخی از تخمک ها آسیب دیده باشند.

تخمک ممکن است حتی پس از تزریق اسپرم به جنین تبدیل نشود.

رشد جنین ممکن است متوقف شود.

هنگامی که لقاح انجام می شود، شانس یک زوج برای به دنیا آوردن یک نوزاد، دوقلو یا سه قلو در صورت انجام IVF با یا بدون ICSI یکسان است.

آیا میکرواینجکشن بر رشد کودک تاثیرگذار است؟

اگر زنی به طور طبیعی باردار شود، 1.5 تا 3 درصد احتمال دارد که نوزاد دچار نقص مادرزادی شود. احتمال نقایص مادرزادی مرتبط با ICSI مشابه IVF است، اما کمی بیشتر از بارداری طبیعی است.

خطر کمی بالاتر نقایص مادرزادی ممکن است در واقع به دلیل ناباروری باشد و نه درمان های مورد استفاده برای غلبه بر ناباروری.

برخی از شرایط با استفاده از ICSI مانند سندرم بک ویت-ویدمن، سندرم آنجلمن، هیپوسپادیاس یا ناهنجاری های کروموزوم جنسی مرتبط است. تصور می شود که آنها در کمتر از 1٪ از کودکانی که با استفاده از این تکنیک باردار شده اند رخ می دهد.

برخی از مشکلاتی که باعث ناباروری می شود ممکن است ژنتیکی باشد. برای مثال، فرزندان پسری که با استفاده از ICSI باردار می شوند، ممکن است مشکلات ناباروری مشابه پدرانشان داشته باشند.

میزان موفقیت میکرواینجکشن چقدر است؟

همراه با IVF، تکنیک میکرواینجکشن یکی از رایج ترین تکنیک های مورد استفاده در فناوری کمک باروری است. از زمانی که معرفی شد، منجر به تولد هزاران نوزاد در سراسر جهان شد که در غیر این صورت ممکن بود باردار نمی شدند. میزان موفقیت ICSI مشابه IVF است.

در حالی که میزان موفقیت می‌تواند نشانه‌ای از شانس باردار شدن شما باشد، اما به شرایط شما اختصاص ندارد. متخصص باروری شما می‌تواند با استفاده از ICSI نشانه ‌ای از شانس موفقیت فردی شما را ارائه دهد.

آیا میکرواینجکشن دارای چه خطراتی است؟

هیچ شواهد قانع‌کننده ‌ای وجود ندارد که نشان دهد میزان نقص ‌های مادرزادی در کودکان متولد شده از فرآیند ICSI با سایر افراد متفاوت است. با این حال، احتمال اینکه فرزند پسر متولد شده از فرآیند ICSI نیز مشکل باروری مردانه داشته باشد، اندکی افزایش می یابد. برای اینکه خطراتی در این روش شما را تهدید نکند، باید حتما توسط بهترین متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران صورت گیرد.

میکرواینجکشن برای چه کسانی مناسب است؟

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم برای زوج‌هایی که مشکلات باروری مردانه مانند تعداد اسپرم کم، تحرک کم اسپرم، آنتی ‌بادی‌های ضد اسپرم تشخیص داده شده است یا قبلاً وازکتومی یا برگشت وازکتومی ناموفق داشته ‌اند، توصیه می‌شود.

همچنین می‌ توانیم از این تکنیک برای زوج ‌هایی که میزان لقاح ضعیف یا بدون لقاح را با استفاده از IVF استاندارد تجربه کرده‌اند، استفاده کنیم.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *