لوگو دکتر مائده یوسفی

میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم

میومکتومی
آنچه می خوانید...

میومکتومی یک نوع عمل جراحی است که برای بانوان مبتلا به فیبروم رحمی انجام می‌شود. در حقیقت متخصص زنان و زایمان با استفاده از این روش فیبروم، یک توده‌ی رحمی غیر سرطانی، را از رحم شخص خارج نموده و عوارض ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا این روش را به طور کامل بررسی کنیم.

میومکتومی
میومکتومی

میومکتومی چه زمانی انجام می‌شود؟

فیبروم یک تومور خوش خیم است و معمولاً در بازه سنی ۲۵ تا ۴۰ سالگی ممکن است در زنان دیده شود. وجود فیبروم در رحم با استفاده از سونوگرافی داخلی و یا شکمی مشخص خواهد شد و در صورت مشاهده‌ی آن، متخصص زنان و زایمان شخیص می‌دهد که انجام عمل میومکتومی ضروری است. یکی از مهم‌ترین مزایای این جراحی نسبت به روش هیسترکتومی این است که فرد می‌تواند مجدداً باردار شود از طرفی به بافت رحم هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد شد. با توجه به این که فیبروم با عوارض زیادی در بدن مشاهده می‌شود انجام این جراحی سبب کاهش عوارض خواهد شد و همچنین احتمال باروری را نیز افزایش خواهد داد.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: تاثیر فیبروم رحمی بر ناباروری و خطرات آن

فرآیند جراحی میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم

روش‌های مختلفی برای انجام میومکتومی وجود دارد که پزشک متخصص با توجه به تعداد فیبروم‌ها و همچنین وضعیت بیمار آن را انجام می‌دهد. با ما همراه باشید تا به بررسی روش‌های مختلف این جراحی بپردازیم.

میومکتومی لاپاراتومی

یکی از شایع‌ترین روش‌هایی که پزشکان از آن استفاده می‌‌کنند میومکتومی شکمی است که با عنوان لاپاراتومی نیز شناخته می‌شود. در این روش پزشک شکافی را در زیر شکم بیمار ایجاد می‌کند و سپس عملیات خارج نمودن فیبروم را انجام می‌دهد. یکی از نکات قابل توجه در این روش این است که برش ایجاد شده می‌تواند به صورت افقی و یا عمودی باشد‌.

میومکتومی لاپاراسکوپی

میومکتومی لاپاراسکوپی روش دیگری است که طی آن یک برش کوچک در شکم ایجاد شده و فیبروم خارج می‌گردد. در این روش دستگاهی به نام لاپاراسکوپ وارد بدن شده و از طریق آن جراحی انجام می‌شود. در صورتی که فیبروم‌ها عمق زیادی داشته باشند پزشک از روش هیستروسکوپی استفاده می‌کند که در این روش ابزار جراحی از طریق واژن وارد می‌شود.

انتخاب روش جراحی مناسب با معیار‌های گوناگونی مشخص خواهد شد که بنا به تشخیص جراح و متخصص زنان و زایمان خواهد بود.

خطرات عمل میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم

در صورتی که عمل فیبروم میومکتومی توسط پزشکی حاذق انجام گردد خطرات ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. دکتر مائده یوسفی به عنوان یکی از پزشکان متخصص و زبده در این زمینه محسوب می‌شوند که این جراحی را با دقت هر چه تمام تر انجام می‌دهند. یکی از عوارضی که ممکن است بیماران پس از این فرآیند با آن مواجه شوند خونریزی شدید است و این مشکل می‌تواند برای بانوانی که دچار کم خونی هستند عوارضی را ایجاد کند.

عارضه دیگری که پس از انجام میومکتومی ممکن است برای زنان به وجود بیاید احتمال چسبندگی خارج از رحم است. خارج کردن فیبروم از طریق ایجاد شکاف در رحم ممکن است علت این عارضه در بانوان باشد. از آن جایی که برشی در رحم بیمار ایجاد می‌شود، ممکن است که فرد در هنگام زایمان طبیعی دچار پارگی رحم شود بنابراین در این هنگام پزشک باید از روش سزارین استفاده نماید. در صورتی که پزشک از لوازم استریل شده در هنگام جراحی و معاینه پس از عمل استفاده نکند احتمال بروز عفونت لگن افزایش می‌یابد، بنابراین انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه اهمیت دارد.

اقدامات پیش از جراحی میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم

توجه به برخی اقدامات مهم پیش از انجام جراحی میومکتومی حائز اهمیت خواهد بود و بیمار باید نسبت به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشد. خوردن و آشامیدن ۸ ساعت قبل از جراحی ممنوع بوده و بیمار باید به آن توجه داشته باشد. مصرف داروهایی که رقیق کننده خون هستند ممنوع است، زیرا می‌تواند احتمال افزایش خونریزی را بالا ببرد.

این عمل تحت بیهوشی انجام خواهد شد و مدت زمان آن متناسب با شرایط بیماری فرد و همچنین نوع و تعداد فیبروم‌ها متفاوت است. معمولا شخص ۱ الی ۲ روز پس از انجام جراحی در بیمارستان بستری خواهد بود، بنابراین بهتر است که همراهی را در کنار خود داشته باشد. در صورتی که شما عزیزان نیز نشانه‌های فیبروم رحمی را دارید بهتر است که زمان را تلف نکرده و هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: خونریزی غیر طبیعی رحم

مراقبت های پس از جراحی ‌میومکتومی یا برداشتن فیبروم رحم

توجه به مراقبت‌های لازم پس از جراحی میومکتومی از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند فرآیند بهبودی شخص را تسریع نماید. هم اکنون به بررسی این مراقبت‌ها برای شما عزیزان خواهیم پرداخت. یکی از مهم‌ترین مواردی که بیماران پس از انجام جراحی باید به آن توجه کنند مصرف مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها است و بهتر است که آن‌ها را کاملا منظم مصرف نمایید تا نتایج آن را مشاهده کنید.

با توجه به این که درد و کبودی در محل جراحی کاملا طبیعی است مصرف داروهای تجویز شده می‌تواند به التیام و تسکین درد شما کمک شایانی نماید. بهتر است که از انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های سنگین تا یک ماه پس از جراحی بپرهیزید و بعد از آن نیز باید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. به منظور پیشگیری از عفونت باید زخم خود را تمیز نموده و کاملا خشک نمایید. در صورتی که با مشکل لکه بینی مواجه شده اید باید بگوییم که این عارضه پس از میومکتومی‌ کاملا طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود. در صورتی که مشکل نفس تنگی نفس و درد قفسه سینه دارید این عارضه پس از چند روز برطرف می‌شود.

نتیجه گیری

با توجه به این که انجام جراحی میومکتومی می‌تواند تاثیر بسزایی در از بین رفتن عوارض و علائم فیبروم رحمی داشته باشد، بهتر است به محض مشاهده‌ی علائم، به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه کنید تا با اطمینان خاطر این مشکل شما حل شود.

ارتباط-با-دکتر-مائده-یوسفی-1

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *