لوگو دکتر مائده یوسفی

بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟

بارداری پوچ
آنچه می خوانید...

متأسفانه سقط جنین امروزه بسیار رایج شده است. بین یک سوم تا نیمی از تمام بارداری ها به سقط جنین ختم می شود. شاید شایع ترین دلیل سقط جنین چیزی به نام تخمک سوخته یا حاملگی پوچ باشد، زمانی که تخمک در رحم لانه گزینی می کند اما جنین هرگز در کیسه یا ساک حاملگی رشد نمی کند. تخمک سوخته شایع ترین نوع سقط جنین است که در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد.

حاملگی پوچ

تخمک سوخته یا بارداری پوچ چیست؟

تخمک سوخته به عنوان حاملگی آنبریونیک یا حاملگی پوچ نیز شناخته می شود. بهترین متخصص زنان توضیح می‌دهند که تخمک سوخته زمانی رخ می‌دهد که کیسه یا ساک حاملگی تشکیل شود، اما جنینی در داخل کیسه تشکیل نمی‌شود. ممکن است با بارداری خیلی زود هنگام با جنینی که هنوز رشد نکرده اشتباه گرفته شود، به خصوص اگر بیمار از آخرین دوره قاعدگی خود مطمئن نباشد.
پزشکان معتقدند، با این حال، همان عوامل خطری که برای سایر از دست دادن‌ و سقط اولیه بارداری (EPL) اعمال می‌شود، در مورد تخمک سوخته نیز صدق می‌کند. اینها شامل شرایط مادری است که در آن مسیرهای متابولیک یا هورمونی درگیر هستند مانند دیابت، لوپوس، مشکلات تیروئید و PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک.

همچنین گفته می شود، افراد بارداری که چاقی، سوء مصرف مواد، ناهنجاری‌ های رحمی، عفونت‌ ها یا در سنین بالاتر، مادری را تجربه می‌کنند نیز در معرض خطر سقط‌ های زودرس هستند، پزشکان می‌افزایند، ناهنجاری‌ها در جنین در حال رشد نیز نقش دارند، از جمله شرایط کروموزومی مانند مونوزومی، تریزومی، و جابه‌جایی ژن.

نشانه های تخمک سوخته یا بارداری پوچ

یک پزشک متخصص زنان می‌گوید افرادی که دچار تخمک سوخته شده اند، همه علائم معمول بارداری مانند حالت تهوع، سینه‌های دردناک و پریود نشدن را خواهند داشت. همچنین گفته می شود: «تا زمانی که بدن تشخیص ندهد که بارداری به جلو نمی‌رود، ممکن است گرفتگی و خونریزی را تجربه کند.»

برخی از افراد باردار نمی دانند که تخمک دچار مشکل شده و حاملگی پوچ دارند، زیرا قبل از اینکه در سونوگرافی تشخیص داده شود شروع به سقط می کنند. برخی دیگر سونوگرافی سه ماهه اول بارداری خواهند داشت که کیسه خالی حاملگی را نشان می دهد. سونوگرافی تنها راهی است که مطمئن شوید تخمک شما دچار سوختگی شده است یا شما بارداری پوچ را تجربه می کنید.

تخمک سوخته یا بارداری پوچ چگونه درمان می شود؟

قبل از اینکه هر نوع مداخله پزشکی برای بارداری پوچ معرفی شود، بسیار مهم است که پزشک تشخیص این مساله را تایید کند. دکتر توضیح می دهد که برای این کار معمولاً به بیش از یک سونوگرافی نیاز است.
او توضیح می دهد: “شما به دو جلسه سونوگرافی و ویزیت نیاز دارید تا ارزیابی کنید که آیا جنین با سرعت مناسب رشد می کند یا خیر.” «این تأیید نیاز به دو سونوگرافی دارد که هیچ پیشرفت بارداری را نشان نمی‌دهد».

متأسفانه، زمانی که دچار حاملگی پوچ شده اید، هیچ کاری برای نجات بارداری شما نمی توان انجام داد. دکتر می‌گوید: اغلب اوقات، گرفتگی و خونریزی و سقط خود به خود را تجربه خواهید کرد. در مواقع دیگر، به داروهایی مانند میزوپروستول نیاز خواهید داشت که باعث سقط جنین شود
با این حال، دیگران به مداخله بیشتری نیاز خواهند داشت، از جمله روشی به نام اتساع و کورتاژ (D&C).
دکتر می گوید: « درمان از طریق جراحی با یک دستگاه ساکشن ملایم نیز می تواند در مطب انجام شود تا به برداشتن بافت بارداری کمک کند. جراحی هایی مانند D&C یا اتساع و کورتاژ نیاز به آرام بخش یا بیهوشی عمومی دارند.

باردار شدن بعد از سوختگی تخمک یا بارداری پوچ

اطلاع از اینکه تخمک شما دچار سوختگی شده است و در نتیجه بارداری پوچ اتفاق افتاده است می تواند یک خبر ناراحت کننده باشد. علاوه بر احساسی که در مورد از دست دادن بارداری خود دارید، احتمالاً نگران این هستید که این موضوع از نظر باردار شدن در آینده چه معنایی دارد. خبر خوب این است که تجربه داشتن تخمک سوخته یا بارداری پوچ هیچ تاثیری بر توانایی شما برای باردار شدن و داشتن یک بارداری سالم ندارد. دکتر به شما اطمینان می دهد: «بیشتر زنان پس از یک تخمک سوخته یا حاملگی پوچ باردار می شوند. «این مساله بر باروری شما تأثیر نمی گذارد.»

با توجه به کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG)، حاملگی پوچ که یک تا سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد، به ندرت بر بارداری در آینده تأثیر دارد. با این حال، اگر دو یا چند ضایعه دارید، ACOG آزمایش را برای رد هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث زیان شود توصیه می کند. بر اساس ACOG، در 50 تا 75 درصد از زنان با سقط های مکرر، هیچ دلیلی برای سقط جنین نمی توان یافت.
از نظر زمان باردای مجدد، دکتر توصیه می‌کند که به مصرف ویتامین‌های دوران بارداری خود ادامه دهید و سپس قبل از تلاش مجدد منتظر یک تا دو دوره قاعدگی باشید. پزشکان متخصص زنان و زایمان ممکن است توصیه‌ های متفاوتی در مورد زمان مناسب برای امتحان مجدد بارداری داشته باشند، و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بنابراین حتماً برای بارداری مجدد به دکتر زنان مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *