لوگو دکتر مائده یوسفی

همه چیز درباره کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟
آنچه می خوانید...

کولپوسکوپی روشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه رحم از آن استفاده می‌کنند. در این روش پزشک از دستگاه کولپوسکوپ که مجهز به میکروسکوپ پیشرفته است، برای  بررسی سلول‌های دهانه رحم  استفاده می‌کند. هنگامی که نتیجه تست پاپ اسمیر،  غیر طبیعی باشد، پزشک انجام کولپوسکوپی را تجویز می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در رابطه با علت انجام این روش و هزینه‌های آن کسب کنید.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

در کولپوسکوپی، جهت وجود نشانه‌های بیماری، دهانه رحم  و  واژن از نزدیک مشاهده می‌شود. پزشک با مشاهده نمونه غیر نرمال از سلول‌های بافت ناحیه تناسلی، بیوپسی را انجام می‌دهد، یعنی یک نمونه از سلول‌ها و بافت غیر معمول را برداشته و به آزمایشگاه می‌فرستد. 

انجام آزمایش کولپوسکوپی رحم، بسیار ایمن و کم خطر است. احتمال ایجاد عوارضی  مانند خونریزی زیاد ، عفونت و درد لگن در زمان نمونه برداری، بسیار کم است. از این روش می‌توان حتی در دوران بارداری استفاده کرد و خطری مادر و جنین را از این بابت تهدید نمی‌کند. اما قابل ذکر است این آزمایش مانند تست پاپ اسمیر  در دوران پریودی انجام نمی‌شود زیرا در این دوران بافت‌های داخل واژن سفت‌تر از حالت عادی هستند.

دلایل انجام کولپوسکوپی رحم

 1. بررسی  التهاب در دهانه رحم
 2. بررسی ظاهر غیر عادی دهانه رحم
 3. بررسی وجود زگیل در ناحیه تناسلی
 4. بررسی تغییرات پیش سرطانی در ولو
 5. بررسی تغییرات پیش سرطانی در قسمت واژن
 6. بررسی تغییرات پیش سرطانی در بخش گردن رحم
 7. بررسی نتیجه غیر طبیعی جواب آزمایش پاپ اسمیر
 8. بررسی دلیل ایجاد لکه بینی بعد از برقراری رابطه جنسی
 9. بررسی ترشحات غیر عادی واژن و یا وجود زخم در واژن

کولپوسکوپی چه عوارضی به همراه دارد؟

 1. خونریزی‌های غیر عادی واژن
 2. احساس درد و انقباضات در ناحیه شکم
 3. برخی افراد ممکن است کمی تب کنند.

مزایای انجام کولپوسکوپی نسبت به روش های دیگر تشخیصی

 1. میزان دقت انجام کولپوسکوپی رحم بسیار بالا یعنی حدود 99 درصد است.
 2. انجام این آزمایش می‌تواند سلول‌های سرطانی در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهد و با درمان از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌شود.
 3. با انجام این آزمایش زخم‌های پیش بدخیمی تشخیص داده می‌شوند. این زخم‌ها ممکن است به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند.

مراقبت های قبل از انجام کولپوسکوپی

 1. قبل از آزمایش از دوش واژینال استفاده نکنید.
 2. در زمان عادت ماهیانه نباید کولپوسکوپی انجام شود.
 3. قبل از انجام آزمایش، مثانه و روده‌های خود را خالی کنید.
 4. دو روز قبل از انجام این آزمایش، از داروهای مسکن استفاده نکنید.
 5. دو روز قبل از انجام این آزمایش،  نباید داروهای واژینال مصرف کنید.
 6. حداقل دو روز قبل از انجام این آزمایش، رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.
 7. قبل از انجام کولپوسکوپی رحم، از یک داروی مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.
 8. اگر باردار هستید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما قبل از انجام آزمایش  به اطلاع پزشک برسانید.
 9. یک عدد نوار بهداشتی به همراه داشته باشید زیرا احتمال مشاهده لکه هایی از خون بعد از انجام نمونه برداری وجود دارد.

چگونه اضطراب قبل از کولپوسکوپی را کنترل کنیم؟

برخی از خانم‌ها هنگامی که متوجه می‌شوند که باید کولپوسکوپی را انجام دهند، دچار استرس و اضطراب زیادی می‌شوند. اضطراب، تمرکز فرد را به هم می‌زند و موجب اختلال در خواب فرد می‌گردد.  خانم‌هایی که دچار اضطراب می‌شوند، در زمان انجام این آزمایش، درد بیشتری را احساس می‌کنند. بنابراین هر فرد ابتدا باید آگاهی خود را نسبت به شیوه انجام این تکنیک افزایش داده و بر استرس و تنش خود غلبه کند، سپس از این روش استفاده کنند. تنها راه کنترل آرامش این است که از پزشک خود بخواهید تا درباره انجام کولپوسکوپی اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد.

روش انجام کولپوسکوپی

مدت زمان انجام این آزمایش حدود 10 الی 20 دقیقه است. برای انجام این آزمایش مانند انجام آزمایش پاپ اسمیر بیمار بر روی میز مخصوص معاینه دراز می‌کشد و پاهای خود را در داخل تکیه گاه قرار می‌دهد.  پزشک متخصص یک اسپکولوم فلزی را به آرامی درون واژن قرار می‌دهد. وظیفه اسپکولوم، باز نگه داشتن دیواره‌های واژن است تا پزشک قادر باشد، دهانه رحم را به خوبی مشاهده کند. پزشک از کولپوسکوپ که دستگاه بزرگنمایی است، استفاده می‌کند. سپس نور به داخل واژن تابیده می‌شود و به وسیله لنز کولپوسکوپ، معاینه دهانه رحم یا واژن انجام می‌گردد. 

 دهانه رحم و یا واژن بیمار با پنبه تمیز می‌گردد تا مخاطی وجود نداشته باشد. اگر پزشک نمونه‌ای غیر طبیعی مشاهده کند، برای نمونه برداری از ابزار بیوپسی استفاده می‌کند. پزشک تکه ای کوچک از بافت را برداشته و به آزمایشگاه می‌فرستد. در برخی مواقع پزشک چندین ناحیه غیر طبیعی مشاهده می‌کند به همین دلیل چند نمونه را بر می‌دارد. بعد از انجام بیوپسی، پزشک از محلول مونسل برای کنترل خونریزی غیر طبیعی رحم استفاده می‌کند.  این محلول باعث ایجاد ترشحات تیره رنگ می‌شود که به مدت چند روز از ناحیه تناسلی بیمار خارج می‌شود.

مراقبت‌های بعد از کولپوسکوپی

 1. اگر آزمایش همراه با نمونه برداری باشد، باید 2 الی 4 روز بعد از انجام آزمایش، از داروهایی برای کاهش درد استفاده کنید.
 2. تا 24 ساعت بعد از انجام آزمایش، از برقراری رابطه جنسی جدا خودداری فرمایید.

تفاوت بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

 1. میزان دقت کولپوسکوپی بیشتر از تست پاپ اسمیر است.
 2. از تست پاپ اسمیر جهت تشخیص زگیل تناسلی استفاده می‌شود.
 3. هنگامی که جواب تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد یا پزشک به وجود ویروس‌های پرخطر در ناحیه تناسلی بیمار مشکوک شود، باید حتما  سلول‌های دهانه رحم بیمار به وسیله دستگاه کولپوسکوپ با بزرگنمایی بیشتر مشاهده شوند.
ارتباط-با-دکتر-مائده-یوسفی-1

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *