لوگو دکتر مائده یوسفی

نقش لوله رحمی فالوپ در نازایی

انسداد لوله فالوپ
آنچه می خوانید...

دستگاه تولید مثل بانوان یکی از حساس ترین اندام بدن آن ها بوده که یکی از اجزای آن، لوله های فالوپ می‌باشد. لوله های فالوپ وظیفه انتقال تخمک و سلول تخم به رحم را بر عهده دارد. این لوله اتصال مستقیمی به تخمدان نداشته اما در مقابل، ابتدای آن به طور مستقیم به رحم متصل است. حال گاهی پس از مراجعه به متخصص زنان، نام بیماری هایی می‌شوید که با لوله رحمی فالوپ در ارتباط هستند، به همین دلیل ما این مقاله را برای آشنایی بیشتر با آناتومی بدن خانم ها و بیماری مرتبط با لوله فالوپ تهیه کردیم پس برای کسب اطلاعات کامل تا انتهای مقاله همراه باشید.

آناتومی دستگاه تولید مثل بانوان

لوله فالوپ چیست؟

لوله های رحمی تخمدان ها را به رحم متصل کرده و سلول ها را منتقل می‌کند و همچنین با اصطلاح به لوله های فالوپ یا FLLOPIAN TUBE شناخته می‌شوند. در طول درازای این لوله ها پرز هایی ریز با نام سیلیا قرار دارد که در حقیقت با حرکت این پرزها، سلول ها از تخمدان به رحم انتقال می‌یابند. حال گاهی برخی عفونت ها در این لوله ها موجب اختلال در نقش و خود این قسمت شده و مشکلات فراوانی نظیر ناباروری و یا حتی بارداری های خارج از رحم را برای شخص به همراه می‌آورد.

آناتومی لوله فالوپ

در انتهای قسمت دستگاه تناسلی، لوله های ماهیچه ای یا همان لوله فالوپ رحمی قرار دارد. این لوله ها در دو طرف قرار داشته و ظاهری همانند به حرف انگلیسی j دارند. همانطور کهه در متن مقاله ذکر شد، قسمت انتهایی لوله فالوپ در نزدیکی تخمدان قرار دارد اما به طور مستقیم به این ناحیه متصل نیست. در واقع پره های فالوپ دور تا دور این لوله را در نزدیکی تخمدان احاطه کرده اند.

عملکرد لوله های فالوپ چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نام لوله های فالوپ را در بررسی و معاینات توسط متخصص زنان خود شنیده باشی اما آنطور که باید در این باره اطلاعات نداشته باشید. آیا وجود لوله های فالوپ برای همه خانم ها ضروری است؟ تخمک های آزاد شده حتما باید از این لوله ها عبور کنند؟ تغییرات متابولیسمی بدن یکباره نبوده و ناگهانی رخ نمی‌دهد. سیستم بدن دارای برنامه ای دقیق است که به ترتیب، سلول تخم در داخل تخمدان رشد کرده و تکمیل می‌گردد و پس از جابجایی به قسمتی دیگر، شرایط قبلی خود را حفظ می‌کند زیر با محیط تخمدان مشابه است. فرآیند لقاح در داخل لوله فالوپ انجام می‌شود زیرا شرایط رحمی برای لقاح به هیچ عنوان مناسب نیست.

بیماری های لوله فالوپ

در این قسمت برخی از بیماری های مرتبط با لوله فالوپ را برای شما گردآوری کردیم و تا جای ممکن به راه های درمانی نیز اشاره خواهیم داشت.

انسداد لوله فالوپ

همانطور که در متن مقاله ذکر شد، سلول های تخم و تخمک ها از این لوله عبور می‌کنند اما انقباضات لوله های فالوپ، موجب شده تا این تخمک ها نتوانند به طور معمول از ین لوله ها به سمت رحم در جریان انتقال قرار بگیرند. اغلب دلیل به وجود آمدن این عارضه، کاهش ترشح هورمون پروستاگلاندین است. بسیاری از بانوان با وجود مشکل انسداد لوله فالوپ، هیچگونه علائمی را احساس نکرده و این موضوع را زمانی که برای بارداری اقدام می‌کنند، تشخیص می‌دهند. انسداد لوله های فالوپ، ناباروری را در پی داشته و به تدریج درد ناگهانی در قسمت رحم و لگن برقرار می‌کند.

بارداری خارج رحمی

یکی از بزرگترین دلایلی که فرد به ناباروری دچار می‌شود، عدم انتقال درست تخمک به رحم از ظریق لوله های فالوپ می‌باشد. ابتدا این نکته را حتما به یاد داشتید که تخمک های بارور باید حتما درون رحم جای بگیرند در غیر این صورت که این سلول ها در هر مکانی و جایی غیر از این باشد، در واقع بارداری خارج رحمی رخ داده ست.

عفونت های لوله فالوپ

به طور معمول تمامی عفونت هایی که لوله های فالوپ را درگیر می‌کند، از نوع مقاربتی بوده که عامل آن ها باکتری کلامیدیا و سوزاک می‌باشد. برای مثال زمانی که باکتری به ناحیه تناسلی ورود کند، بیماری سالپانژیت ایجاد می‌شود. قابل ذکر است بیماری های عفونی این ناحیه به لوله های رحمی قابل انتقال بوده که در این صورت به هر دو لوله رحمی، آسیب شدیدی وارد می‌کند. این بیماری، آسیب های شدیدی وارد کرده که با عوارض جانبی ماندگار و علائم غیر طبیعی همراه است.

سالپنژیت

در دسته بیماری های عفونی و باکتریایی قرار دارد و به طور کلی به دو گره تتقسیم می‌شود. این بیماری گاهی با ایجاد گره در لوله فالوپ، دیواره یی آن را نازک ساخته و اتفاقات دیگر مانند عدم حرکت صحیح سلول تخم و یا کاهش خونرسانی به لوله رحمی و …. .

روش های تشخیصی بیماری های لوله فالوپ

هر فرد برای اینکه خود را در رابطه با سلامت یا بیمار بودن لوله فالوپ مورد بررسی قرار دهد باید حتما به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایند و یکی از روش های زیر را انجام دهند:

  • آزمایش HSG

این روش در واقع نوعی روش تشخیصی تصویربرداری است که قبل از انجام روش، مقداری رنگ مخصوص آزمایشگاهی به سرویکس تزریق کرده که ناخودآگاه به سمت لوله های فالوپ حرکت و در همین حین تصویربرداری را انجام می‌دهند. تمامی گره ها و مشکلاتی که موجب ناباروری در این افراد می‌شود به ترتیب توسط بهترین متخصص زنان رفع و فرد بعد از اقدامات لازم قادر به باردار شدن می‌باشد.

  • تصویربرداری رنگی رحم

پس از مراجعه برای معاینات، این اولین روشی است که بدون معطلی و کوچکترین شک به انجام آن خواهند پرداخت.

  • هیدروسونوگرافی

در این روش با استفاده از ماده سالین، به عنوان جایگزین سونوگرافی معمولی استفاده می‌کنند.

  • لاپاراسکوپی

از این روش تشخیصی زمانی که بیماری پیشرفته تر است و نیاز است که حتما انسداد لوله های رحمی بررسی و مشخص گردد، استفاده کنید.

درمان بیماری لوله فالوپ با توبکتومی

برای درمان و رفع مشکل و زمانی که عدم بارداری برای فرد موردی ایجاد نکند،  لوله های فالوپ، باید ابتدا لوله های رحم را با جراحی مسدود سازند که تخمک به رحم انتقال پیدا نکند.

انسداد لوله رحمی موجب نازایی می‌شود؟

این سوال در حقیقت بزرگترین دغدغه افرادی است که به این مشکل دچار هستند یا حداقل شک دارند که درگیر این مورد شده اند و پاسخ در واقع مثبت است. حتی اگر این مسدودیت در یک سمتت از لوله رحم قرار داشته باشد باز هم بارداری دیرتر از زمان مورد نظر رخ می‌دهد. اگر دارای سن بالا هستید یا متوجه شدید که دارای انسداد در هر دو لوله رحمی هستید، باید تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمان و ناباروری خوب قرار بگیرید.  

آیا بارداری با بسته بودن لوله فالوپ امکان پذیر است؟

همانطور که مختصر و مفید در متن مقاله ذکر شد، هر گونه مشکل ناچیزی در دستگاه تولید مثلی می‌تواند این امر را به خطر بیاندازد و مشکل ساز شود. زمانی کعه لوله فالوپ مسدود باشد، اسپرم ها توانایی گذر از این ناحیه را نداشته و اقدامات لازم باید توسط دکتر ناباروری خوب انجام شود تا بهترین نتیجه نیز حاصل گردد.  ناگفته نماند گاهی انسداد لوله های رحمی کامل نیست که در این صورت اتمال پایینی برای بارداری وجود خواهد داشت.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *