لوگو دکتر مائده یوسفی

تاثیر فیبروم رحمی بر ناباروری و خطرات آن

فیبروم رحم
آنچه می خوانید...

بانوان در طول زندگی خود بیماری ها و یا مشکلات پر چالشی را پشت سر می‌گذارند که بسیاری از این موارد به دلیل تغییرات هورمونی است که در بدن آن ها رخ می‌دهد. یکی از مشکلات شایعی که در خانم ها به وجود می‌آید، فیبروم های رحمی هستند که اغلب خوش خیم و غیر سرطانی هستند اما نیاز به نظارت و معاینات دکتر زنان بوده تا از پیشرفت جلوگیری و درمان شوند تا عوارض جانبی را در آینده برای فرد به همراه نداشته باشد. این نکته قابل ذکر است که انواع بدخیم این فیبروم ها هم وجود دارد. در ادامه این مقاله به انواع فیبروم رحمی و روش های درمانی و هزینه های درمان خواهیم پرداخت. توصیه ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در ارتباط با این بیماری نظرات خود را به دیگران انتقال دهید.

فیبروم رحمی چیست؟

گاهی در لایه های عضلانی رحم، توده های غیر سرطانی به وجود آمده و رشد می‌کنند که آن ها را فیبروم رحم می‌نامند. این فیبروم ها اغلب در رده میانسال برای بانوان به وجود می‌آید که به تومور های لگنی معروف هستند. دلیل اصلی پیدایش این تومور های خوش خیم ، افزایش هورمون استروژن می‌باشد.

فیبروم ممکن است در طول معاینه لگن احساس شود. اگر پزشک شما مشکوک به تومورهای غیرسرطانی باشد، ممکن است آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی را تجویز کند تا تأیید کند که تومورها در واقع فیبروم هستند و چیز دیگری نیستند.

انواع فیبروم های رحمی

فیبروم های رحم دارای گروه بندی هستند که این دسته ها بر اساس محل رویش و رشد آن ها می‌باشد. در ادامه انواع فیبروم های رحم را نام خواهیم برد و اشاره ای جزئی به آن ها خواهیم داشت:

فیبروم اینترامورال

از رایج ترین نوع فیبرومی که که در داخل عضله رحم به وجود می‌آِد، می‌توان به اینترامورال اشاره کرد.

فیبروم ساب سروزال

این نوع فیبروم ها در خارج از رحم به صورت برجسته رشد خواهند داشت.

فیبروم زیر مخاطی

این فیبروم اغلب شیوع کمتری نسبت به سایر گروه ها داشته و داخل حفره رحم نمایان می‌شود.

فیبروم رحمی

علائم فیبروم رحم در بانوان

اغلب افراد ابتدا از علائم متوجه این بیماری نمی‌شوند زیرا فیبروم های رحمی علائم آنچنانی در اوایل شیوع برای افراد ایجاد نمی‌کنند. به طور کلی این مشکل در معاینات لگنی و سونوگرافی توسط بهترین دکتر زنان تشخیص داده می‌شوند. بسیاری از خانم ها در اثر معاینات بیماری نازایی خود متوجه وجود فیبروم در رحم خود می‌شوند. علائمی که با پیشرفت این بیماری در خانم ها مشاهده می‌شود:

 • درد و احساس پر بودن مقانه حتی هنگام تخلیه همان هنگام مثانه
 • درد و اسپاسم های شدید قاعدگی
 • فشار بر ناحیه رکتوم
 • یبوست مزمن
 • وجود لخته های خون در قاعدگی
 • شدت خونریزی های قاعدگی
 • نازایی در بانوان
 • درد های لگنی
 • تکرر ادرار

فیبروم رحم در بارداری

بسیاری از خانم های جوان قبل از رسیدن دوره بارداری متوجه وجود فیبروم رحم می‌شوند که ابتدا باید حتما سونوگرافی لازم انجام داده تا مکان اصلی قرارگیری فیبروم مشخص شود و سایر تصمیمات درمان برای این مشکل گرفته شود. این افراد با هر اندازه ای فیبروم باید تحت نظر بهترین متخصص زنان باشند و هر چند ماه به صورت دوره ای، سونوگرافی انام دهند. این سونوگرافی ها به دلیل این است که تشخیص داده شود که میوم ها دچار تغییر سایز و پیشرفت شده اند یا خیر که در صورت لزوم درمان انجام گیرد.

فیبروم ها چه اثراتی بر بارداری دارد؟

اکثر زنان در طول بارداری خود هیچ اثری از فیبروم ها را تجربه نمی کنند. با این حال، یک بررسی در سال 2010 نشان می دهد که 10 تا 30 درصد از زنان مبتلا به فیبروم در دوران بارداری دچار عوارضی می شوند. محققان خاطرنشان می کنند که شایع ترین عارضه فیبروم در دوران بارداری درد است. اغلب در زنان مبتلا به فیبروم های بزرگتر از 5 سانتی متر که در دو سه ماهه آخر بارداری خود هستند دیده می شود.

فیبروم ممکن است خطر سایر عوارض را در دوران بارداری و زایمان افزایش دهد. این شامل:

 • محدودیت رشد جنین: فیبروم های بزرگ ممکن است به دلیل کاهش فضای داخل رحمی، از رشد کامل جنین جلوگیری کند.
 • جدا شدن جفت: این عارضه زمانی اتفاق می افتد که جفت از دیواره رحم جدا می شود زیرا توسط فیبروم مسدود شده است. این امر باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی حیاتی می شود.
 • زایمان زودرس: درد ناشی از فیبروم ممکن است منجر به انقباضات رحمی شود که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.
 • زایمان سزارین: تخمین می‌زند که زنان مبتلا به فیبروم شش برابر بیشتر از زنانی که این عارضه را ندارند، به زایمان سزارین نیاز دارند.
 • سقط جنین: تحقیقات نشان می دهد که شانس سقط جنین در زنان مبتلا به فیبروم دو برابر می شود.

علائم فیبروم های بدخیم رحمی

طبق آمار های پزشکی بدست آمده، بانوانی که تا حدود سن 50 سالگی به فیبروم های رحمی دچار می‌شوند اغلب از نوع خوش خیم تشخیص داده می‌شوند اما قابل ذکر است که فیبروم های رحمی گاهی مکان مناسبی برای رشد توده های سرطانی هستند. سرطان در فیبروم رحم، عوارضی چون موارد زیر را برای فرد به همراه دارد:

 • خونریزی غیرطبیعی رحمی
 • بی اشتهایی و احساس سیری مداوم
 • خونریزی رحمی بعد از یائسگی
 • لکه بینی های غیر طبیعی
 • پیدایش تومور در واژن
 • تکرر ادرار

علت پیدایش فیبروم های رحمی

سابقه خانوادگی: بعضی افراد با کسب اطلاعات در ارتباط با سابقه خانوادگی متوجه خواهند شد که این مورد برای آن ها ژنتیکی می‌باشد.

اختلالات هورمونی: هنگامی که تعادلات هورمونی بهم می‌خورد و این توازن از بین می‌رود، احتمال به وجود آمدن فیبروم های رحمی افزایش می‌یابد. تغییرات در میزان سطح هورمون استروژن برای بانوان مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

کمبود پروژسترون: کاهش سطح هورمون پروژسترون باعث پیدایش فیبروم ها و رشد آن ها شده که علائم را نیز تشدید خواهد کرد.

اضافه وزن و چاقی: سلول های چربی در بدن افراد موجب پیدایش و رشد فیبروم ها می‌شوند.

استرس و تنش: استرس برای شیوع بیماری ها بسیار تاثیرگذار است که موجب افزایش هورمون کورتیزول شده و افزایش قند ناشی از آن، رشد فیبروم ها را تشدید می‌کند.

تغذیه مضر برای فیبروم رحم

رژیم غذایی مناسب و سبک درست زندگی تاثیر زیادی بر درمان و کنترل فیبروم های رحمی دارد. برخی مواد غذایی موجب التهابات در اندام های بدن شده که بر رشد فیبروم ها نیز تاثیرگذار هستند. مواد غذایی مانند کربوهیدرات و گوشت های قرمز، موجب پیشرفت رشد فیبروم رحم می‌شود و خطر ابتلا به این بیماری را نیز افزایش می‌دهد. کربئوهیدرات ها شامل موادی مانند برنج، ماکارانی و ذرت و …. هستند.

درمان فیبروم رحمی

ممکن است شما هم بانوان زیادی را اطراف خود بشناسید که به این مشکل مبتلا هستند. درمان باید بر اساس وضعیت سلامتی و پیشرفت فیبروم ها و همچنین میزان سن بیمار انتخاب شود که مستلزم بررسی های بیشتر توسط بهترین متخصص زنان است.

درمان با دارو

این بیماری اغلب به دلیل اختلالات هورمونی به وجود می‌آید، به همین دلیل درمان های دارویی با استفاده از دارو های هورمونی صورت می‌گیرد. گاهی با استفاده از این دارو ها نوعی یائسگی کاذب را در افراد جهت کاهش سایز فیبروم ایجاد می‌کنند.

درمان با جراحی

در این روش با استفاده از تکنیک جراحی، فیبروم را از رحم خارج می‌کنند و حتی رحم و دهانه رحم را برمی‌دارند. گاهی نیاز است تا تخمدان ها و غدد لنفاوی برداشته شود.

آمبولیزاسیون شریان رحمی

در دسته درمان های غیر تهاجمی قرار دارد که موجب انسداد شریان شده و باعث می‌شود تا خونرسانی به فیبروم ها انجام نشود.

آیا با وجود فیبروم های رحم بزرگ می‌توان باردار شد؟

احتمال بارداری در فیبروم های بزرگ برای مثال حتی دوازده سانتی نیز وجود دارد و اینکه فیبروم باید خارج شود یا خیر به صلاحدید و نظر دکتر زنان شما بستگی دارد. فیبروم های بزرگ در رحم خانم ها عوارض شدیدی را ایجاد می‌کنند نظیر فشار های کلیوی و آثار مخرب که اغلب در این صورت فیبروم را حذف می‌نمایند. بنابراین توصیه می‌شود برای بارداری با وجود فیبروم های بزرگ، خودسرانه عمل نکنید و حتما تحت نظر دکتر زنان خوب قرار بگیرید.

بیماران مبتلا به فیبروم می توانند باردار شوند. اما برای بهبود شانس بارداری سالم، بهتر است اهداف و اولویت های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر فیبروم ها بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، جراح زنان می تواند در مورد گزینه های درمانی که می تواند به حفظ باروری شما کمک کند، صحبت کند.

آیا فیبروم می‌تواند باعث ناباروری شود؟

برخی از انواع فیبروم ها ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند. برای مثال، فیبروم‌هایی که در مرکز رحم ایجاد می‌ شوند، می ‌توانند لانه ‌گزینی جنین را در پوشش داخلی رحم دشوارتر کنند.

اگر فیبروم دارید و برای باردار شدن مشکل دارید، ممکن است یک ارتباط بین این امر وجود داشته باشد. با این حال، مراجعه به یک متخصص برای رد سایر علل احتمالی ناباروری قبل از تعیین اینکه فیبروم ها دلیل اصلی هستند، مهم است.

آیا برداشتن فیبروم باعث بهبود باروری می شود؟

برای برخی از بیماران، برداشتن فیبروم ها با درمان برای حفظ رحم ممکن است باروری را بهبود بخشد. با این حال، هدف اصلی از برداشتن فیبروم، کاهش علائمی مانند خونریزی شدید و نفخ است.

آیا خانم های دارای فیبروم می‌توانند، تخمک خود را فریز کنند؟

در واقع، این خدمات و سایر خدمات حفظ باروری را برای بیمارانی که ممکن است پس از انجام برخی درمان‌های فیبروم همچنان بخواهند باردار شوند، ارائه می شود. برنامه ریزی از قبل مهم است زیرا انجام هیسترکتومی به این معنی است که بیمار دیگر نمی تواند باردار شود، در حالی که تأثیر درمان های دیگر مانند آمبولیزاسیون فیبروم رحم بر باروری ناشناخته است.

فیبروم در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

در دوران بارداری، درمان فیبروم رحم به دلیل خطر برای جنین محدود است. استراحت مطلق و مسکن های خفیف درد ممکن است برای کمک به مادران باردار برای کنترل علائم فیبروم تجویز شود. در موارد بسیار نادر، میومکتومی را می توان در زنان در نیمه دوم بارداری انجام داد. این روش فیبروم ها را از خارج رحم یا از داخل دیواره رحم خارج می کند در حالی که رحم دست نخورده باقی می ماند. فیبروم هایی که در حفره رحم رشد می کنند به دلیل خطرات احتمالی برای جنین به طور کلی در جای خود باقی می مانند.

آیا فیبروم در دوران بارداری پرخطر محسوب می شود؟

گاهی اوقات، فیبروم ها می توانند در دوران بارداری رشد کنند، که می تواند بیمار را در معرض خطر زایمان زودرس یا از دست دادن بارداری قرار دهد.

اگر بارداری شما به دلیل فیبروم یا هر دلیل دیگری پرخطر در نظر گرفته شود، متخصصان روی یک برنامه مراقبتی برای کاهش خطرات برای شما و کودکتان کار خواهند کرد و جای نگرانی نیست.

نتیجه گیری

فیبروم رحم ممکن است بر باروری شما تأثیر بگذارد. آنها همچنین ممکن است بر توانایی شما در انجام موفقیت آمیز بارداری تأثیر بگذارند. با این حال، اکثر زنان با وجود این تومورها هیچ مشکل باروری یا عوارض بارداری را تجربه نمی کنند.

اگر فیبروم دارید و مایل به تشکیل خانواده هستید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی و خطرات احتمالی صحبت کنید.

در حالی که نمی توانید از فیبروم پیشگیری کنید، یک سبک زندگی سالم ممکن است خطر ابتلا به آن را کاهش دهد. به همین ترتیب، یک سبک زندگی سالم، که شامل حفظ وزن سالم است، ممکن است خطر ابتلا به مشکلات باروری و بارداری های پرخطر را کاهش دهد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *