لوگو دکتر مائده یوسفی

فریز کردن تخمک چگونه انجام می‌شود؟

فریز کردن تخمک
آنچه می خوانید...

امروزه زنان دیرتر از هر زمان دیگری باردار شدن را انتخاب می‌کنند. فریز کردن تخمک می‌تواند زن را قادر سازد، بارداری را تا مراحل بعدی به تاخیر بیندازد. فریز کردن تخمک روشی برای نگهداری تخمک های بارور بانوان است تا به او اجازه دهد در زمانی که بارداری طبیعی بعید است، باردار شود. این روش به عنوان راهی برای حفظ احتمال باروری برای زنانی تلقی شود که ممکن است در شرایطی قرار گیرند که باروری آنها به دلایل پزشکی مانند درمان سرطان در معرض خطر قرار گرفته است. تخمک‌های فریز شده ممکن است برای سال‌های زیادی بدون از بین رفتن نگهداری شوند. هنگامی که زن آماده استفاده از تخمک‌های خود شد، آنها گرم شده و سپس با اسپرم بارور می‌شوند. هدف این است که تخمک بارور شده به یک جنین تبدیل شود که می‌تواند به رحم زن منتقل شود و شانس بارداری ایجاد کند. زنانی که در نظر دارند تخمک‌های خود را فریز کنند باید بدانند که حاملگی‌های موفق با تخمک‌های منجمد مقداری کمتر از تخمک‌های تازه، نتیجه دارند. با این حال، استفاده از تخمک‌های یخ زده می‌تواند امیدی برای باردار شدن در آینده را ایجاد کند. در این مقاله به بررسی نحوه فریز کردن تخمک، روش‌ها و معایب این روش می‌پردازیم.

مراحل فریز کردن تخمک

بیشتر بدانید : بهترین سن برای فریز تخمک

فریز کردن تخمک چیست؟

برای یک زن 35 ساله یا کمتر، یک چرخه تحریک شده منجر به جمع آوری 10 تا 12 تخمک می‌شود که 7 تا 9 تای آن برای فریز کردن تخمک و ذخیره سازی آن مناسب است. تقریباً 80 تا 90 درصد تخمک‌ها از گرم شدن در آینده جان سالم به در خواهند برد. تقریباً 50 تا 80 درصد تخمک‌های باقی‌مانده بارور می‌شوند و 80 تا 90 درصد تخمک‌های بارور شده به جنین تبدیل خواهند شد. میزان موفقیت در این روش برای زنان بالای 35 سال کمتر است، به همین دلیل است که توصیه می‌شود  افراد زودتر باروری خود را حفظ نمایند.

دلایل فریز کردن تخمک

برخی از دلایل فریز کردن تخمک‌های زنان عبارتند از:

برنامه‌های شغلی و تحصیلی: زنانی که می‌خواهند مدرک‌های پیشرفته یا مشاغل سخت را دنبال کنند، ممکن است تخمک‌های خود را در جوانی فریز کنند تا بعداً به تخمک‌های سالم دسترسی پیدا کنند.

سرطان: شیمی درمانی و سایر درمان‌های سرطان معمولاً با باروری تداخل دارند و گاهی اوقات به آن پایان می‌دهند. سرطان های تولید مثل ممکن است منجر به برداشتن تخمدان‌های زن شود.

عفونت‌ها، نارسایی اندام‌ها و سایر نگرانی‌های سلامتی: طیف وسیعی از مشکلات سلامتی می‌تواند به کیفیت و باروری تخمک آسیب برساند، مانند آندومتریوز، وضعیتی که باعث رشد بافت رحم در خارج از رحم می‌شود.

مراحل فریز کردن تخمک

قبل از شروع فرآیند منجمد کردن تخمک، پزشک یک بررسی جامع با تمرکز بر باروری فرد انجام می‌دهد. در کلینیک پزشکی دکتر مائده یوسفی منظم بودن چرخه قاعدگی بانوان به طور کامل ارزیابی شده و طیف وسیعی از آزمایش‌های خون برای ارزیابی سطح هورمون‌ها انجام می‌شود. تخمدان‌های یک زن معمولاً یک تخمک در ماه آزاد می‌کنند. زمانی که تخمک‌های کمتری برای انجماد در دسترس باشد، احتمال بارداری موفق کمتر می‌شود. به منظور به حداکثر رساندن تعداد تخمک‌های موجود، یک زن تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرد تا ‌تولید تخمک‌های یک زن بیشتر شود. هنگامی که پزشک تخمک را بازیابی کرد، باید در اسرع وقت فریز کردن تخمک انجام شود. با این حال، تخمک‌ها مملو از آب هستند که در صورت انجماد بلافاصله می‌توانند به کریستال‌های یخ آسیب‌پذیر تبدیل شوند. برای جلوگیری از این امر، پزشک قبل از فریز کردن تخمک‌ها، محلول خاصی را به تخمک‌ها تزریق می‌کند. در آینده، زمانی که زن آماده استفاده از تخمک‌های خود شد، تحت لقاح آزمایشگاهی (IVF) قرار می‌گیرد. بهترین متخصص ناباروری ابتدا با IVF، تخمک را در آزمایشگاه با استفاده از اسپرم شریک زن یا اهداکننده بارور می‌کند. اگر این روش موثر باشد، تخمک و اسپرم به جنین تبدیل می‌شود که چند روز بعد در رحم زن لانه گزینی می‌شود. اکثر کلینیک‌های باروری سعی می‌کنند چندین جنین را به طور همزمان رشد دهند تا شانس بارداری موفق را افزایش دهند. فریز کردن تخمک به زنانی که تحت درمان برای یک بیماری جدی هستند و ممکن است باروری  را کاهش دهد، امیدوار کننده است.

عوارض فریز کردن تخمک

فریز کردن تخمک، زنانی را  که در سنین بالا باردار می‌شوند در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری، پره اکلامپسی، زایمان سزارین و زایمان زودرس نوزاد با وزن کم قرار می‌دهد. با این حال، این خطرات بسته به وضعیت سلامتی مادر بسیار متفاوت است و با سن مادر در هنگام زایمان افزایش می‌یابد. عوارض این روش برای فرزندان علاوه بر بروز مضرات مربوط به زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد، افزایش خفیف خطر ناهنجاری‌های ساختاری مادرزادی و درمان ناباروری با IVF وجود دارد. بروز برخی عفونت‌ها و خونریزی پس از انجام فرآیند انجماد از عوارض فریز کردن تخمک‌ها به شمار می‌رود. ممکن است در برخی از افراد درد‌های شکمی و درد در ناحیه تخمدان‌ها ایجاد شود. ایجاد درد در تخمدان‌ها به منظور تحریک در این ناحیه می‌باشد. برخی عوارض گوارشی نظیر اسهال و استفراغ  و درد در هنگام ادرار نیز در برخی از افراد دیده شده‌است.

سخن پایانی

انجماد تخمک راهی برای حفظ گزینه‌های باروری در آینده است. انجماد تخمک روشی برای جمع آوری و نگهداری تخمک های بارور نشده است. تخمک‌های بانوان از طریق فرآیندی به نام فریز کردن تخمک منجمد می‌شوند. در هنگام فریز کردن تخمک، در نظر داشته باشید که لباس راحت بپوشید و بلافاصله بعد از انجام انجماد تخمک برای یک دوره زمانی استراحت برنامه ریزی کنید. برای حاصل شدن بهبودی و بازیابی افراد پس از انجام این روش به چند روز زمان نیاز است. آماده باشید که حداقل در طول مدت فرآیند انجماد تخمک‌ها سبک زندگی درست و سالمی را داشته باشید. به رژیم غذایی خود توجه کنید و مصرف کافئین و الکل خود را به حداقل برسانید. در همین حال، دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید، به‌ویژه زمانی که آنها شما را تشویق می‌کنند از فعالیت‌های شدیدتر مانند ورزش شدید یا حتی رابطه جنسی اجتناب کنید. به علت تغییرات هورمونی، احساس کمی استرس بیشتر یا تغییرات خلقی در این دوره طبیعی است. با خود مهربان باشید و زمانی را برای استراحت کامل اختصاص دهید تا فرآیند منجمد کردن تخمک‌ها به درستی طی شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *