لوگو دکتر مائده یوسفی

علل و علائم خشکی واژن

علل و علائم خشکی واژن
آنچه می خوانید...

خشکی واژن یکی از مشکلات رایج زنان است که علل و علائم مختلفی دارد. با بافت نازک و خشک واژن مشخص می شود و می تواند باعث درد، التهاب و عفونت شود. هیچ درمانی برای خشکی واژن وجود ندارد، اگرچه درمان ها می توانند به تسکین علائم کمک کنند. اگر نگران ایجاد خشکی واژن هستید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. در همین حال، به خواندن ادامه دهید تا در مورد انواع مختلف خشکی واژن، دلایل خشکی واژن و گزینه های درمانی متعدد بیاموزید. با چند درمان موثر برای درمان این مشکل آشنا شوید.

علل و علائم خشکی واژن در خانم ها

خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن یک مسئله گسترده است که زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار می دهد. از طرف دیگر خشکی واژن می تواند در هر سنی به دلایل مختلفی از جمله هورمون ها، زایمان، یائسگی و چاقی ایجاد شود. علت آن تولید کم استروژن است. استروژن هورمون زنانه ای است که مسئول ضخیم، مرطوب و الاستیک نگه داشتن پوشش واژن است. برخی از افراد ممکن است فقدان رطوبت واژن را تشخیص ندهند، اما می‌تواند با ایجاد ناراحتی و درد در حین رابطه جنسی بر زندگی جنسی زنان تأثیر بسزایی بگذارد. خوشبختانه، درمان های مختلفی برای کمک به کاهش علائم خشکی واژن وجود دارد.

علل خشکی واژن

سن، اختلالات پزشکی و یائسگی برخی از شایع ترین علل خشکی واژن هستند. خوشبختانه، درمان های مختلفی برای کمک به بازیابی رطوبت واژن و ارتقای سلامت جنسی در دسترس هستند. در همین حال، دلیل اصلی خشکی واژن، سطح ناکافی استروژن است. زنان با افزایش سن شروع به تولید استروژن کمتری می کنند. این منجر به قطع قاعدگی در تمام دوران قبل از یائسگی می شود. یائسگی تنها اختلالی نیست که باعث کاهش تولید استروژن می شود. عوامل دیگر عبارتند از:

1. کشیدن سیگار

2. استرس بیش از حد

3. تغذیه با شیر مادر

4. افسردگی

5. ورزش سخت

6. مشکلات سیستم ایمنی

7. زایمان

بیشتر بدانید : مراقبت های بعد از یائسگی

دلایل دیگری که باعث خشکی واژن می شوند عبارتند از:

1. سندرم شوگرن یک بیماری خود ایمنی است که با پارگی و التهاب غدد بزاقی مشخص می شود.

2. آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که با خشک کردن ترشحات به درمان علائم آلرژی و سرماخوردگی کمک می کنند. خشکی واژن و مشکل در ادرار کردن از عوارض جانبی احتمالی است.

3. داروهای ضد افسردگی می توانند اثرات نامطلوب جنسی مانند خشکی واژن، کاهش میل و مشکلات ارگاسم ایجاد کنند.

4. استرس و نگرانی می تواند بر روانکاری واژن و میل جنسی تأثیر بگذارد.

5. هنگامی که جریان خون به واژن کاهش می یابد.

6. سندرم فلامر وضعیتی است که در آن رگ‌های خونی نسبت به محرک‌هایی مانند استرس و سرما رفتار غیرعادی نشان می‌دهند.

علائم خشکی واژن

زنان ممکن است به دلایل خاصی که در بالا ذکر شد دچار خشکی واژن شوند. با این حال، علائمی که در هنگام ابتلا به خشکی واژن و آتروفی واژن رخ می دهد به شرح زیر است:

1. سوزاندن

2. درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی

3. تحریک

4. خارش واژن

5. خارش یا درد در نزدیکی ناحیه واژن

6. نیاز به دفع بیشتر ادرار کردن

7. احتمال عفونت ادراری و عفونت واژن

8. در صورتی که علت اصلی کاهش سطح استروژن باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

8. کاهش ترشحات طبیعی واژن

9. انقباض روزنه واژن

10. تنگی واژن

خشکی واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

خشکی واژن یک مسئله شایع و دردناک است، به ویژه در هفته های منتهی به زایمان. این می تواند زنان در سنین مختلف را تحت تاثیر قرار دهد و به دلیل متغیرهای مختلفی مانند نوسانات هورمونی، بیماری و افزایش سن ایجاد شود. متخصصان پزشکی معاینات فیزیکی و سابقه پزشکی ما را برای تشخیص وضعیت انجام می دهند. برای تعیین دلیل، پزشک شما در مورد علائم و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید جویا می شود. آنها می توانند آزمایش های زیر را انجام دهند:

1. معاینه لگن برای بررسی داخل واژن شما انجام می شود. این بخش داخلی واژن ممکن است خشک، نازک و قرمز باشد.

2. آزمایش خون ارزیابی می کند که آیا تغییرات هورمونی یا یک مشکل پزشکی باعث خشکی واژن می شود یا خیر.

3. نمونه ای از ترشحات واژن نیز ممکن است توسط پزشک شما آزمایش شود تا دلایل دیگر را بررسی کند یا علائم عفونت را بررسی کند.

4. علاوه بر این، پزشکان ممکن است چندین سوال مرتبط با این موضوع مانند تغییرات قاعدگی بپرسند. همچنین برای تشخیص، معاینه لگنی، آزمایشگاهی یا آزمایش سواب انجام می دهند.

ممکن است افشای چنین اطلاعات صمیمی احساس ناخوشایندی و خجالت آور باشد، اما پزشکان به پرداختن به این بحث ها عادت دارند. بنابراین، با خیال راحت در مورد مسائل خود صحبت کنید و در صورت نیاز درمان شوید.

گزینه های درمانی برای خشکی واژن

خشکی واژن مشکل شایعی است که نیمی از زنان را در دوره ای از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند یک تجربه آزاردهنده و ناخوشایند باشد و باعث ناراحتی و التهاب در حین مقاربت و تحریک و ترشح از ناحیه واژن شود. چندین روش درمانی برای خشکی واژن عبارتند از درمان های خانگی، داروهای بدون نسخه و تجویزی.

1. داروها و نسخه ها

داروها با حذف یا تکثیر استروژن در بدن عمل می کنند. آنها فقط با نسخه قابل دسترسی هستند.

  • قرص، حلقه یا کرم برای استروژن: این داروها با جایگزینی استروژن در بدن عمل می کنند. کرم ها و قرص ها مستقیماً با کمک اپلیکاتور در واژن تزریق می شوند. بیشتر درمان‌ها برای استفاده روزانه توصیه می‌شوند تا زمانی که تسکین پیدا شود، سپس گاهی اوقات در صورت لزوم. حلقه های حاوی استروژن حداقل به مدت سه ماه قبل از برداشتن در واژن کاشته می شوند.
  • دهیدرواپی آندروسترون (DHEA): این نسخه دیگری است که استروژن را در بدن تقلید می کند. این یک شیاف واژینال است که به زنان یائسه با رابطه جنسی ناراحت کننده کمک می کند.
  • C. Ospemifene (Osphena): این دارو به عنوان تعدیل کننده انتخابی استروژن (SERM) شناخته می شود که به صورت خوراکی تجویز می شود. این استروژن را در بدن تقلید می کند و به درمان رابطه جنسی دردناک ناشی از آتروفی واژن کمک می کند.

در مورد خطرات و مزایای داروها، از جمله استروژن یا ترکیبات مشابه استروژن، با پزشک خود صحبت کنید. استروژن ممکن است برای زنانی که سرطان سینه را تجربه کرده اند یا در معرض خطر قابل توجهی برای ابتلا به سرطان سینه هستند، ایمن نباشد.

بیشتر بدانید : سرطان زنان

2. مرطوب کننده ها و روان کننده ها

مرطوب کننده ها و روان کننده ها را می توان بدون دارو در داروخانه ها یا فروشگاه های سوپرمارکت تهیه کرد. آنها با مرطوب کردن و تجدید بافت واژن شما عمل می کنند، که به کاهش ناراحتی در حین مقاربت کمک می کند. به یاد داشته باشید که مرطوب کننده های مخصوص بدن یا صورت را نباید در ناحیه واژن استفاده کرد.

  • مرطوب کننده های واژن: برای حفظ سلامت پوشش واژن، هر چند روز یک بار مرطوب کننده های واژن را به داخل واژن بدهید.
  • روان کننده های واژن: برای تسکین درد جنسی، زودتر قبل از فعالیت جنسی، روان کننده ها را مصرف کنید.

قیمت درمان خشکی واژن در تهران چقدر است؟

هزینه درمان خشکی واژن شامل هزینه های پزشکی و مشاوره متخصص زنان می باشد. علاوه بر این، زمانی که علت خشکی واژن قابل توجه باشد، هزینه درمان افزایش می یابد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *