لوگو دکتر مائده یوسفی

سریع ترین روش درمان عفونت واژن

عفونت واژن
آنچه می خوانید...

عفونت ‌های واژن می‌توانند به دلایل مختلفی از جمله رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها در داخل و اطراف واژن ایجاد شوند. عفونت های واژن نسبتا رایج هستند و بسیاری از افراد ممکن است دچار این گونه عفونت ها شوند. عفونت های واژن می توانند دلایل بسیار متفاوتی داشته باشند. این عفونت ها ممکن است در هر زمانی ایجاد شوند. اما در اواخر نوجوانی، سال های باروری و اوایل چهل سالگی رایج تر هستند. عفونت واژن می تواند علائمی مانند درد، خارش و ترشحات غیرمعمول در واژن و خشکی واژن را ایجاد کند. دریافت توصیه های پزشکی به محض مشاهده مشکل می تواند به بهبودی سریع عفونت و جلوگیری از عوارض کمک کند.

عفونت واژن چیست؟

عفونت های واژن می توانند بدون داشتن هیچگونه رابطه جنسی نفوذی و یا هرگونه رابطه دیگر ایجاد شوند. اما سایر عفونت‌ های واژن می توانند از راه جنسی نیز منتقل ‌شوند، به این معنی که در صورت داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده، شخص می تواند به آنها مبتلا شود. به طور معمول تعدادی باکتری بدون ایجاد مشکل در واژن شما زندگی می کنند. اما در برخی از موارد می توانند خارج از کنترل رشد کنند.

عوامل تاثیرگذار بر ایجاد عفونت واژن

مواردی که در ابتلا به عفونت واژن تاثیرگذار هستند عبارتند از:

  • شستن نادرست و بیش از حد واژن
  • پوشیدن لباس زیر های غیر نخی
  • استفاده از تامپون و برخی از دارو های پیشگیری از بارداری
  • برخی از محصولات پوستی مختلف همانند صابون های حباب دار، محصولات بهداشتی واژن، برخی از شوینده های مختلف و نرم کننده های پارچه ای نیز می توانند پوست حساس اطراف واژن را تحریک کنند. این مواد ممکن است فقط علائمی مانند خارش ایجاد کنند، اما گاهی اوقات می توانند باعث عفونت نیز شود.

انواع عفونت های واژن

عفونت های واژن دارای عوامل متعددی هستند و تنها به یک دلیل رخ نمی‌دهند. در ادامه به عوامل موثر در ابتلا به عفونت واژن اشاره خواهیم کرد و در ارتباط با هر یک توضیح کوتاهی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

عفونت واژن

عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن (BV) یکی از انواع عفونت ‌های واژن است و بسیار رایج می باشد این عفونت از رشد بیش از حد باکتری هایی ایجاد می شود که به طور معمول در واژن وجود دارند. این نوع عفونت شایع ترین نوع عفونت واژن محسوب می شود. به طور تقریبی اکثر  افرادی که به این نوع عفونت مبتلا می شوند هیچ علامت خاصی ندارند اما اگر ترشحات ماده ای سفید رنگ و یا بویی شبیه بوی ماهی در محل دارید امکان دارد به این نوع عفونت مبتلا شده باشید. معمولاً هنگام ابتلا به این عفونت هیچ گونه درد، خارش یا تحریکی وجود نخواهد داشت.

عفونت باکتریایی واژن یک عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود. اما فعال بودن از نظر جنسی احتمال خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهد. موارد دیگری که می تواند خطر را افزایش دهد عبارتند از استفاده از محصولات بهداشتی واژن مانند دوش و دئودورانت، دستگاه ضد بارداری داخل رحمی مسی (IUD) و سیگار کشیدن. BV گاهی اوقات می تواند به طور خودبه خودی از بین برود، اما ممکن است که دوباره عود کند. پزشک شما می تواند برای کمک به خلاص شدن از شر آن برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

عامل باکتریایی کلامیدیا

کلامیدیا شایع ترین نوع عفونت از طریق رابطه جنسی (STI) گزارش شده است. کلامیدیا یک نوع عفونت واژن ناشی از نوعی باکتری است. در صورت ابتلا به کلامیدیا ممکن است متوجه ترشحات بیش از حد طبیعی و خونریزی بین قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی شوید. همچنین ممکن است در حین رابطه جنسی یا هنگام دفع ادرار دچار درد شوید. اگر کلامیدیا درمان نشود، ممکن است منجر به عوارض جدی مانند ناباروری، درد مزمن لگنی ناشی از بیماری التهابی لگن و همینطور مشکلات دوران بارداری شود. کلامیدیا به راحتی و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. در صورت ابتلا به کلامیدیا به شما توصیه می شود که حتما به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کنید.

عامل باکتریایی سوزاک

سوزاک یک بیماری مقاربتی است که به وسیله باکتری ها ایجاد می شود. این بیماری ممکن است هیچ گونه علامتی نداشته باشد اما در صورت بروز علائم آن معمولاً در عرض 10 روز پس از ابتلا ظاهر می شود. ممکن است ترشحات واژن بیشتر از حد معمول باشد و در ناحیه زیر شکم درد داشته باشید. افراد مبتلا به سوزاک ممکن است هنگام دفع ادرار درد داشته باشند و همینطور ممکن است بین دوره های قاعدگی خود خونریزی داشته باشند. اگر سوزاک درمان نشود، می تواند عوارض جدی مانند ناباروری و درد مزمن لگن ناشی از بیماری التهابی لگن را ایجاد کند. سوزاک با آنتی بیوتیک ها درمان می شود اما باید حتما توسط بهترین متخصص زنان انجام شود.

عامل قارچی از نوع برفک

برفک واژن یکی از انواع عفونت های واژن از نوع قارچی است که می تواند باعث خارش، درد و همینطور سوزش در اطراف واژن شما شود. در صورت ابتلا به این بیماری امکان دارد ترشحات غلیظ و سفید رنگ واژینال داشته باشید و همچنین ممکن است داشتن رابطه جنسی یا دفع ادرار برایتان دردناک باشد.

برخی عوامل از جمله بارداری، دیابت و مصرف برخی از انواع آنتی بیوتیک ها ممکن است شما را بیشتر در معرض ابتلا به برفک واژن قرار دهند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از صابون، ژل دوش یا محصولات بهداشت واژنیال در اطراف ناحیه تناسلی شما و پوشیدن لباس‌های تنگ ممکن است باعث تحریک آن شود و یا علائم را بدتر کند. همچنین این عفونت واژن می تواند از طریق رابطه جنسی ایجاد شود. برفک واژن را می توان با کرم های ضد قارچ یا برخی قرص ها درمان کرد. گاهی عفونت های واژن در اثر عدم رعایت بهداشت بعد از جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی و … به وجود می‌آیند. شما می توانید این دارو ها را بدون نسخه تهیه کنید. اما اگر باردار هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  • تست ph واژن
  • نمونه برداری از ترشحات واژن
  • مراجعه کننده باید تمامی علائم خود را به دکتر زنان ذکر کند.
  • برای تشخیص عفونت با استفاده از اسپکولوم معاینات لگنی انجام می‌دهند.
عفونت واژن بارداری

چگونه از عفونت های رایج واژن پیشگیری کنیم؟

اکثر عفونت های واژن، مانند کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیاز و زگیل تناسلی از طریق مقاربت های جنسی با یک فرد آلوده منتقل می شوند. استفاده از کاندوم های بهداشتی می تواند در رابطه جنسی می تواند محافظت خوبی در برابر بسیاری از عفونت های مقاربتی (STIs) ایجاد کند. شما همچنین باید قبل از داشتن رابطه جنسی با فرد جدید، آزمایش های مرتبط با بیماری های مقاربتی را انجام دهید و این کار را نیز به او پیشنهاد دهید.

شما می توانید با اجتناب از استفاده برخی صابون ها و ژل ها در ناحیه تناسلی و محصولات بهداشتی واژن، خطر ابتلا به برخی عفونت های واژن مانند برفک واژن و واژینوز باکتریایی را به مراتب کاهش دهید. زیرا این محصولات می توانند واژن شما را بسیار تحریک کنند. همچنین سعی کنید واژن خود را خیلی شست و شو ندهید زیرا این امر می تواند بر باکتری های طبیعی که در واژن شما زندگی می کنند تأثیر بگذارد و آن را سالم نگه دارد.

درمان عفونت واژن

عفونت واژن یکی از عارضه هایی است که خانم ها باید حتما آن را جدی بگیرند و برای درمان اقدام نمایند زیرا این عفونت ها به مرور زمان ممکن است به سایر اندام های داخلی آسیب جدی وارد کنند. برای درمان عفونت زنان توجه داشته باشید به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید، زیرا تشخیص درست عامل ابتلا به عفونت بسیار مهم بوده و ممکن است به دلیل تشخیص اشتباه، روند درمان بسیار خوشایند پیش نرود. برای انواع عفونت با عامل باکتریایی و قارچی از دسته ای از آنتی بیوتیک ها استفاده می‌کنند که هر کدام مربوط به نوع عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از خانم ها برای درمان عفونت واژن به طور خودسرانه از آنتی بیوتیک مترونیدازول استفاده می‌کنند که درست نیست و ابتدا باید حتما نوع عفونت تشخیص داده شود و سپس اقدامات لازم برای درمان انجام شود.

عوارض عفونت واژن درمان نشده

همانطور که ذکر شد عفونت واژن بسیار مهم بوده و حتما باید مورد پیگیری و درمان قرار گیرد. در صورتی که پیگیری های لازم در جهت درمان عفونت زنان انجام نشود، دچار پیشرفت شده و نواحی داخلی را نیز ممکن است درگیر کند. در بسیاری موارد خارش واژن، التهاب ناحیه تناسلی، قرمزی و … در اثر عفونت زنان درمان نشده مشاهده می‌شود. مشکلات گوارشی و کاندیدیازیس تهاجمی از عوارضی هستند که ممکن است به وجود آِید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *