لوگو دکتر مائده یوسفی

بهترین سن برای بارداری بانوان

سن بارداری
آنچه می خوانید...

همانطور که می‌دانید امروزه زوجین برای بارداری کنترل بیشتری نسبت به گذشته انجاتم داده و این امر سبب شده تا سن بارداری نیز افزایش یابد. اگرچه بارداری یکی از مهمترین و پرچالش ترین موارد در زندگی بانوان است اما متاسفانه افراد با نادیده گرفتن این موضوع متوجه نیستند که چه شرایط سختی را برای خود رقم می‌زنند و حاملگی را دشوار می‌سازند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که سن مناسب بارداری چقدر است و چه سنی عوارض بیشتری را به همراه دارد؟

سن مناسب بارداری

بسیاری از خانم ها امروزه برای اینکه دریابتند تا بهترین سن برای بارداری چه زمانی می‌باشد به متخصص زنان مراجعه می‌کنند. باروری خانم ها یکی از حساس ترین اعمال در زندگی بانوان است که بهتر است در سنی مناسب انجام شود تا از بروز مشکلات ژنتیکی و اختلالات و نیاز به آزمایش های اضافی جلوگیری شود. با توجه به مطالعات ناباروری و باروری خانم ها در حدود سنین 20 سالگی تا 25 سالگی رو به افزایش است و به اوج آمار می‌رسد. حال باید ذکر کنیم بهترین سن برای بارداری میان خانم ها حدود رده 25 الی 30 سالگی می‌باشد و حتی زایمان سزارین و یا طبیعی نیز در این بازه آسان تر است. در رده سنی 30 الی 35 سالگی نیز کمابیش باروری کاهش یافته و این آمار در سن 35 سالگی تا 40 سالگی به شدت کاهش می‌یابد و حتی از نظر پزشکی برای بارداری خانم ها این سنین مناسب نیستند. در سنین 40 سالگی به بعد اگر خانمی مایل به بارداری باشد، به دلیل بالا بودن سن باید حتما تحت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان قرار بگیرند.

دلایل افزایش سن بارداری

دلایل افزایش سن بارداری

همانطور که در اطراف خود مشاهده می‌کنید، سن بارداری میان خانم ها در حال تغییر بوده و رو به افزایش است. اوامر متعددی در این مسئله تاثیرگذار است که از مهمترین آن ها افزایش سن ازدواج می‌باشد. طبیعتا خانم و آقایی که در محدوده سنی 20 الی 30 سالگی ازدواج کرده‌اند، زودتر برای تثبیت زندگی به امر فرزندآوری خواهند پرداخت اما همین افراد اگر در سنین 35 سالگی الی 40 سالگی ازدواج کنند، قطعا دیرتر اقدام به فرزندآوری کرده و این یکی از مهمترین موارد افزایش سن بارداری محسوب می‌شود. در ادامه به برخی دیگر از موارد این مورد اشاره خواهیم داشت:

  • مشکلات و سختی های زندگی
  • پیداکردن ثبات در طول زندگی
  • افزایش حضور بانوان در کارهای اجتماعی و مشاغل

افزایش سن باروری در آقایان

قدرت باروری مردان نیز همانند خانم ها با افزایش سن ارتباط مستقیم داشته و با بالا رفتن سن نیز این احتمال کاهش می‌یابد. البته ناگفته نماند که این مورد در آقایان بسیار دیرتر از خانم ها رخ داده و بیشتر از سن 40 سالگی به بعد نیز به چشم می‌خورد. با افزایش سن، کیفیت اسپرم در آقایان کاهش پیدا کرده و تحرک اسپرم ها روند نزولی طی می‌کند که موجب به وجود آمدن اختلالات و ناهنجاری های ژنتیکی می‌شود.

اهمیت سن بارداری

سن خانم ها یکی از مهمترین مسائل برای باروری تخمک سالم می‌باشد و بسیاری از فاکتورهای دیر به این مورد وابسته هستند. به این مورد توجه داشته باشید زمانی که بانوان در طول زندگی، دیر اقدام به بارداری کنند باید به این مسئله توجه داشته باشند که شاید به مشکلات ناباروری یا برای مثال آندومتریوز دچار باشند و به این ترتیب سنین طلایی برای درمان این مشکل را از دست می‌دهند. حتی در خانم ها و آقایانی که مشکلات ناباروری ندارند، شانس باروری موفق در خانم در سنین بالا نیز حدود 25 الی 30  درصد است.  همین احتمال بارداری در بانوانی که دارای این مشکمل نیستند حدود 45 الی 50 درصد است که تفاوت زیادی با آن آمار دارد. بنابراین توصیه می‌گردد در اولین فرصت که برایتان در زندگی وجود دارد، به بارداری اقدام کنید.

عوارض به تاخیر انداختن بارداری

حال که سن مناسب بارداری را با سایر موارد مهم برای شما شرح دادیم، جا دارد تا معایب به تاخیر انداختن بارداری را نیز بازگو کنیم.

  • احتمال بارداری در خانم هایی که در بازه سنی 25 الی 30 سالگی قرار دارند، حدود 35% ، در بازه سنی 40 سالگی تنها 30% ، در سنین 45 سالگی نیز حدود 4 الی 6% می‌باشد. بنابراین دانستید که احتمال بارداری در بازه سنی 40 سالگی نیز حدود 50 درصد کاهش می‌یابد.
  • سقط جنین از مشکلات مهمی است که حدودا در سه ماهه اول بارداری بسیار بیشتر از ماه های دیگر است و باید حتما دلیل ایجاد این مشکل در فرد توسط متخصص زنان خوب بررسی گردد. سقط جنین در بانوان با رده سنی 40 سال به بالا نسبت به سایر سنین بیشتر است.
  • ناهنجاری های کوروموزومی و اختلالات این چنینی مثل بیماری سندروم داون، با بالا رفتن سن بارداری، بیشتر در بانوان رخ می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید سن بالای پدر، در به وجود آمدن هر یک از این مشکلات نیز موثر بوده و تنها به سن خانم ها ختم  نمی‌شود.
  • احتمال به وجود آمدن دیابت بارداری و سایر مشکلات نظیر فشار خون، مسمومیت بارداری و … در خانم ها با سن بالای بارداری بیشتر بوده و این موارد کاملا برای جنین و حتی مادر نیز خطرناک است.
  • درصد پیشامد زایمان زودرس و یا حتی مرگ جنین در بانوان باردار با سن بالا نیز بیشتر مشاهده می‌شود.

آیا بارداری بالای 40 سالگی غیرممکن است؟

قابل ذکر است این مورد سوال بسیاری از افراد می‌باشد و در پاسخ باید ذکر کرد که بارداری مابین سن 40 الی 45 سالگی غیر ممکن نیست، اگرچه میزان احتمال بارداری در این سنین به شدت کاهش می‌یابد اما قابل انجام است. خانم ها باید حتما توجه داشته باشند که در این سنین احتمال به وجود آمدن اختلالات و ناهنجاری ها برای جنین افزایش می‌یابد بنابراین توصیه می‌شود افرادی که قصد بارداری دارند بهتر است در سنین پایین تر به این موضوع بپردازند و اقدامات لازم را انجام دهند. ناگفته نماند که درصد سقط جنین در مادرانی که بالای 40 سال سن دارند نیز بیشتر از سایر سنین مناسب برای حاملگی می‌باشد که در قسمت فوق در مقاله به آن ها پرداخته شده است.

بارداری زیر 18 سالگی چه پیامد هایی دارد؟

ایجاد خطرات شدید در بارداری تنها در سنین بالا رخ نداده و حتی در سنین پایین خطرات فراوانی را هم برای جنین و هم مادر به همراه دارد. رشد کم جنین، دیابت بارداری، فشار خون بارداری، پره اکلامپسی و … از جمله خطراتی هستند که در بانوانی که زیر 18 سال سن دارند و باردار شده اند، وجود دارد. بنابراین با پیشرفت علم پزشکی و افزایش دانش افراد، حتما باید دانسته باشید که بارداری زیر سن 18 سالگی اصلا مناسب نبوده و حتی ممنوع است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *