لوگو دکتر مائده یوسفی

شایع ترین و خطرناک ترین سرطان های زنان

سرطان زنان
آنچه می خوانید...

یکی از رایج ترین سرطان های زنان در اندام تناسلی، سرطان دهانه رحم می‌باشد. سرطان دهانه ی رحم و به طور کل سرطان های مربوط به حوزه زنان و زایمان به نسبت سایر سرطان ها اعم از سرطان سینه و روده ی بزرگ رواج کمتری دارند. همه ی خانم ها در معرض ابتلا به انواع سرطان ها هستند این احتمال با افزایش سن و ورود به دوران یائسگی به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. یکی از عواملی که به درمان و جلوگیری از گسترش سرطان به سایر ارگان های بدن کمک می‌کند، شناسایی علائم اولیه آن می‌باشد.

شیوع سرطان های زنان

ژنتیک یکی از دلایل ابتلا به انواع سرطان های زنان می‌باشد. به این معنا که اگر خانمی، مادر یا خاله ی مبتلا به سرطان داشته باشد می‌تواند خود نیز به این بیماری مبتلا شود. یکی دیگر از عواملی که در ابتلا به سرطان نقش دارد سبک زندگی می‌باشد که عبارتند از:

  • نوع رژیم غذایی فرد: برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های زنان از خوردن غذاهای فست فود و پرچرب خودداری کنید. سعی کنید سبزیجات و میوه های تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
  • ورزش کردن: فعالیت های بدنی مستمر و حفظ وزن در حالت سالم شما را از ابتلا به سرطان های زنان محفوظ می‌کند.
  • اجتناب از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی: سیگار یکی از اصلی ترین عاملین بیماری سرطان می‌باشد و سلول های سالم بدن را تخریب می‌کند.
  • محیط زندگی نیز در ابتلا به سرطان موثر است. شهرهای بزرگ و صنعتی آلودگی زیادی دارند و مدام در معرض انواع امواج قرار دارند که موجب سرطان می‌شوند.

نشانه های سرطان های زنان

افرادی که مبتلا به سرطان های زنان می شوند در ابتدا علائم و نشانه هایی دارند که نباید نسبت به آن ها بی توجه باشند. چنانچه یکی اعضای خانواده فرد مبتلا به سرطان باشد باید نسبت به این موضوع حساس تر نیز باشند. همیشه علائم سرطان نشان دهنده حالت بدخیم بیماری نیست گاهی بیماری کاملا خوش خیم است و فرد با درمان دارویی خیلی زود سلامتی خود را بدست می‌آورد. در برخی از مواقع که سرطان بدخیم است، تشخیص زود هنگام به درمان کمک زیادی می‌کند. به همین جهت به محض مشاهده‌ی علائم مشکوک بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

سرطان زنان

آیا سرطان دهانه رحم عامل ویروسی دارد؟

در اصل باید حتما این را بدانید که سرطان دهانه رحم و به وجود آمدن ضایعات سرطانی در این ناحیه، با ویروس پاپیلومای انسانی ارتباط مستقیم دارد که به یقین در اثر روابط جنسی و مقاربت ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که از انواع ویروس پاپیلومای انسانی حدود 60 نوع شناخته شده که به یقین 20 نوع از آن ها به دستگاه تناسلی آسیب شدیدی وارد می‌کنند.

 تشخیص زود هنگام سرطان های زنان (غربالگری سرطان زنان)

برای این که بتوانید به سرعت درمان سرطان های زنان را آغاز کنید باید با نشانه های سرطان آشنا باشید و به محض مشاهده آن ها به مراکز درمانی مراجعه کنید. پزشک پس از معاینه و بررسی نشانه های عنوان شده از جانب فرد چنان چه علائم خطرناک باشند بیمار را برای آزمایشات بیشتر به مراکز درمانی مجهز تر ارجاع می‌دهد. در غربالگری سالانه خانم هایی که دارای سن بالای 55 سال هستند و احتمال دارد که به سرطان مبتلا شوند به صورت سالانه غربالگری می‌شوند. بدین ترتیب چنانچه فردی در مراحل اولیه ی سرطان قرار داشته باشد به سرعت درمان می‌شود. البته روش های غربالگری برای برخی از انواع سرطان ها اعم از سرطان دهانه رحم، روده ی بزرگ و پستان انجام می‌گیرد. انجام غربالگری برخی دیگر از سرطان های رایج سخت و بسیار هزینه بر می‌باشد. سرطان هایی هم هستند، که امکان تشخیص زود هنگام آن ها وجود ندارد.

سرطان دهانه رحم و تخمدان

یکی از شایع ترین سرطان های زنان سرطان دهانه رحم می باشد. خانم ها باید نسبت به خونریزی غیر طبیعی در دوران پیش از یائسگی مشکوک شوند. ممکن است فردی سیکل های قاعدگی طولانی مدت با خونریزی شدید داشته باشد یا چند ماه عادت ماهانه نشود. خانم هایی که یائسه شده‌اند نیز امکان دارد، دچار لکه بینی شوند. بهترین روش برای تشخیص سرطان ارجاع بیمار به منظور سونوگرافی می‌باشد. در برخی از مواقع پزشک در مطب یا اتاق عمل اقدام به بیوپسی از رحم می‌کند. برای درمان سرطان های بدخیم رحم باید با توجه به شرایط بیمار از روش جراحی استفاده کرد. یکی دیگر از سرطان های شایع زنان سرطان تخمدان می‌باشد که معمولا در زنان بالای 50 سال به وجود می‌آید. روش غربالگری قابل قبولی برای این نوع از سرطان وجود ندارد. برخی از علائم شایع سرطان تخمدان عبارتند از: شکم بزرگ، نفخ، احساس سیری دائم و … بهترین روش درمانی سرطان تخمدان جراحی می‌باشد.

آیا امکان پیشگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های زنان به ویژه سرطان دهانه رحم باید در قدم اول واکسن HPV را بزنید. در مرحله ی دوم انجام آزمایش پاپ اسمیر به صورت سالانه موجب می‌شود اگر سلول های غیر طبیعی در بدن مشاهده شد در مراحل اولیه شناسایی شود و پزشک با درمان به موقع از بدخیم شدن سلول های سرطانی جلوگیری کند. پزشک پس از مشاهده ی آزمایش پاپ اسمیر از بیمار آزمایش کولونوسکوپی نیز می‌گیرد. بدین ترتیب می‌تواند وضعیت قرارگیری سلول های سرطانی را به خوبی تشخیص دهد. دکتر مائده یوسفی بهترین متخصص زنان و زایمان یکی از پزشکان مجرب در زمینه تشخیص انواع سرطان های بدخیم و خوش خیم زنان می باشد و با تشخیص و درمان به موقع موجب بهبودی سریع بیمار می‌شود.

تاثیر تست پاپ اسمیر بر پیشگیری از سرطان رحم

بر اساس رتبه بندی طبق آمار های پزشکی، سرطان رحم در دسته دومین سرطان های رایج برای بانوان قرار دارد. ضایعاتی که در دهانه رحم با ماهیت بدخیم ایجاد می‌شود با تست پاپ اسمیر قابل شناسایی بوده که از این رو فرد می‌تواند با چکاپ های مرتب توسط این آژمایش در صورت وجود سرطان دهانه رحم، سریعا به این بیماری پی ببرد تا از عواقب ناخوشایند آن جلوگیری کند. این آزمایش حدودا 70 درصد از مرگ در اثر سرطان دهانه رحم جلوگیری کرده درحالی که در بسیاری از کشورها که به طرز صحیح از تست پاپ اسمیر استفاده نمی‌شود، این آمار بسیار بیشتر از این ارقام است.

سرطان دهانه رحم بیشتر در چه سنی بروز می‌کند؟

دوران سنی که سرطان دهانه رحم در طول آن شیوع بسیار بالایی دارد، سنین حدود 40 الی 50 سالگی می‌باشد، که البته ناگفته نماند تغییرات اولیه و پیدایش سرطان از سنین 35 الی 38 سالگی آغاز شده و در حدود 40 سالگی خود را نمایان می‌سازد. اگر شخص در طول این دوران، از آزمایش پاپ اسمیر برای چکاپ استفاده نماید، در زمان مناسب متوجه این بیماری شده و درمان به موقع انجام می‌شود. بانوان باید توجه داشته باشند که دوران نمایان شدن سرطان از زمان پیدایش آن در بدن، طولانی بوده و اگر در طول این مدت متوجه این بیماری ناخوشایند شوند، زودتر می‌توانند تحت مراقبت درمانی قرار گیرند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *