لوگو دکتر مائده یوسفی

همه چیز در مورد زایمان طبیعی

زایمان طبیعی
آنچه می خوانید...

بارداری و زایمان برای بانوان فیزیولوژیکی طبیعی بوه که در روند زندگی تجربه خواهند کرد. همه خانم‌ها قبل از تصمیم و اقدام برای بارداری، نگران روش زایمان و فرآیند آن هستند. زایمان طبیعی برخلاف ترس و دلهره ای که برای بانوان ایجاد می‌کند، دارای مزایایی نیز می‌باشد که در این مقاله به طور مفصل به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. درد زایمان طبیعی سبب شده تا بانوان برای انتخاب این نوع زایمان درنگ و از آن فاصله بگیرند.

بارداری

روند زایمان طبیعی

به طور کلی زایمان طبیعی دارای سه مرحله می‌باشد:

مرحله اول: در فاز اولیه زایمان، درد‌های ناگهانی را تجربه می‌کنید و این دردها تا زمانی که دهانه رحم به طور کامل باز شود، ادامه خواهد داشت. در مرحله اول زایمان دهانه رحم نازک شده و به تدریج دردهای ابتدایی مادر شروع می‌شود. لازم است بدانید این دردها در برابر دردهای ثانویه شدتی ندارند و تقریبا قابل تحمل هستند. زمانی که دهانه رحم مادر به اندازه 5 الی 6 سانت باز شود، به دلیل ایجاد انقباضات شدید میزان درد بیشتر شده و مادر علائمی مانند گرما و دمای بالای بدن را تجربه خواهد کرد. بیشترین میزان درد زمانی است که دهانه رحم حدود 7 الی 10 سانت باز شود. نکته ای که بیشتر از میزان درد مهم است، زمانی است که انقباضات و درد ادامه پیدا می‌کند که این زمان گاهی به حدود 80 دقیقه خواهد رسید.

مرحله دوم: در فاز دوم زایمان جنین آماده بیرون آمدن از رحم است و دهانه رحم برای این فرآِند به اندازه مناسب باز شده است. در این زمان انقباضات رحمی بسیار زیاد بوده و مادر با فشار وارد کردن مضاعف به خروج جنین از رحم کمک خواهد کرد. انقاباضات سبب شده تا ابتدا سر نوزاد به خارج از رحم راه پیدا کند و سپس شانه و کتف را بیرون می‌کشند.

مرحله سوم: مرحله سوم در واقع مرحله پایانی زایمان است که نوزاد به همراه جفت از رحم خارج می‌شود. خارج شدن جفت بعد از تولد نوزاد رخ می‌دهد.

انواع روش های زایمان طبیعی

زایمان اپیدورال؛ زایمان طبیعی بدون درد

در این نوع زایمان، داروی اپیدورال به نخاع تزریق شده که سبب می‌شود تا مادر در روند زایمان دردی تجربه نکند و همچنین ساده تر انجام شود.

زایمان طبیعی در آب

تمامی روند این نوع زایمان در آب انجام می‌شود و بدون درد می‌باشد.

زایمان طبیعی چه فوایدی دارد؟

این زایمان بر اساس روندی طبیعی انجام و بدون هیچ دستکاری و عامل اکتسابی، نوزاد از رحم خارج می‌شود بنابراین فواید آن بیش از عوارض آن خواهد بود. در ادامه به برخی از مزایای این نوع زایمان اشاره ای کوچک خواهیم داشت:

 • بعد از زایمان مادر به حالت اولیه خود باز می‌گردد.
 • سیستم تنفسی و رشد جنین در روزهای پایانی تکامل می‌یابد.
 • رشد سلول‌های مغزی نوزاد در روزهای پایانی افزایش می‌یابد.
 • مایعات وارد شده به ریه نوزاد در این نوع زایمان کاملا خارج می‌شود.
 • در همان لحظه زایمان مادر می‌تواند نوزاد خود را به آغوش بکشد و به او شیر دهد.
 • درد انقباضات در انتهای زایمان به اتمام می‌رسد و تا چندین روز بعد ادامه نخواهد یافت.

تفاوت زایمان طبیعی با سزارین

اغلب افرادی که زایمان طبیعی را برای به دنیا آوردن فرزند خود انتخاب می‌کنند، قطعا تحقیقات زیادی برای انتخاب آن انجام داده اند. خانم‌های باردار می‌دانند که نسبت به زایمان سزارین، عوارض کمری آن‌ها را تهدید خواهد کرد. اکثر بانوان بسیار علاقمند هستند که در همان لحظات ابتدایی که نوزاد متولد شده است، بتوانند او را به آغوش بکشند که این امر در زایمان طبیعی امکان پذیر است. در زایمان سزارین به دلیل بیهوشی یا بی حسی‌های استفاده شده ابتدا مادر باید به حال ریکاوری بازگردد و سپس بعد از چندین ساعت نوزاد خود را ببیند و یا به او شیر بدهد. ناگفته نماند که زایمان طبیعی دارای هزینه‌های کمتری نسبت به سزارین می‌باشد. در زایمان سزارین، به دلیل برش‌های جراحی امکان به وجود آمدن چسبندگی‌های داخلی وجود دارد اما این مورد در زایمان طبیعی وجود ندارد.

عوارض احتمالی زایمان طبیعی

همانطور که در متن فوق ذکر شد زایمان طبیعی دارای عوارض جانبی مشکل سازی برای فرد نبوده و حتی در صورت وجود نیز با سرعت بسیار بیشتری نسبت به زایمان سزارین نیز بهبود می‌یابد. زایمان طبیعی دارای عوارض جانبی کوتاه مدتی نظیر انقباضات رحمی و درد زایمان است. این نکته را بدانید افرادی که زایمان از نوع طبیعی را تجربه می‌کنند حتما باید به ورزش‌های بعد از بارداری برای مراقبت و جلوگیری از افتادگی رحم بپردازند.

زایمان طبیعی برای چه افرادی مناسب نیست؟

در حقیقت این نوع زایمان دارای ممنوعیت خاصی نیست اما طبیعتا برای برخی افراد مناسب نمی‌باشد. بساری از افراد در تجربه  اولین بارداری خود به سر می‌برند اما با تعاریف نادرستی که از این نوع زایمان دارند، با ترس و دلهره شدید رو به رو هستند. ترس و نگرانی‌های زایمان در برخی افراد انقدر زیاد است که انقباضات را بسیار شدیدتر و روند زایمان را دشوار می‌کند. ناگفته نماند این اشخاص باید حتما به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه کنند تا از مشاوره ای خوب قبل از انتخاب نوع زایمان برخوردار شوند. با توجه به شرایط برخی از بارداری‌ها نیاز است تا نوزاد زودتر از موعد مشخص، از رحم خارج شود که در آن صورت این امر حتما توسط زایمان سزارین انجام می‌گیرد.

در بعضی شرایط بدنی نیز پزشک زنان تشخیص می‌دهد که خانم دارای اندازه لگنی مناسبی برای خروج نوزاد نیست به همین دلیل باید حتما نوع دیگری زایمان انجام شود. قابل ذکر است، زایمان طبیعی برای افرادی که با استفاده از لقاح مصنوعی، باردار می‌شوند نیز ممنوع می‌باشد.

موارد دیگر ممنوعیت زایمان طبیعی:

 1. وزن بیش از اندازه جنین
 2. عدم رسیدن اکسیژن به نوزاد
 3. زمانی که بارداری چندقلویی باش.
 4. در صورتی که مادر سابقه سزارین داشته باشد
 5. در صورت داشتن هموروئید قبل از زایمان
 6. نچرخیدن و پایین نیامدن سر نوزاد قبل از زایمان
 7. بیماری خاص و مزمن مادر نظیر دیابت و بیماری‌های قلبی

تعداد بخیه در زایمان طبیعی

در ابتدا باید این نکته را بدانید همه جنین‌ها دارای وزن یکسانی نیستند و به همین دلیل بعد از روند زایمان نیاز به بخیه ندارند. واژن ناحیه ای بسیار انعطاف پذیر بوده که در اکثر مواقع پارگی ایجاد نمی‌شود. هر چه میزان پارگی بعد از زایمان بیشتر باشد، به تعداد بخیه‌های بیشتری نیاز خواهد بود و در مقابل برخی از پارگی‌های ایجاد شده برای افراد بعد از زایمان به حدی ریز هستند که نیازی به بخیه ندارند و با گذشت زمان خودبه‌خود بهبود می‌یابند.

اندازه لگن برای زایمان طبیعی

فرم لگن برای هر شخص متفاوت است. بانوان با لگن ژنیکوئید زایمانی بسیار ایده آل را تجربه کرده که طبق آمارها نیمی از بانوان با این فرم لگن هستند.

چه افرادی زایمان طبیعی راحت دارند؟

اغلب افرادی که زایمان از نوع طبیعی را برای خود برمی‌گزینند، نکات انجام زایمان موفق را دانسته و به تمامی موارد دقت می‌کنند. بانوان برای داشتن زایمان طبیعی خوب باید حتما ورزش‌های منظم و ملایم را در برنامه روزانه خود قرار دهند. اشخاصی که زایمان طبیعی اپیدورال دارند به اندازه سایر اشخاص، دچار درد و سختی نمی‌شوند.

هزینه زایمان طبیعی

زایمان طبیعی دارای هزینه‌های معقولی نسبت به زایمان سزارین است. این نوع زایمان دارای دستمزد کمتری نسبت به نوع دیگر زایمان بوده و هم در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. اغلب شرکت‌های بیمه هزینه‌های این نوع زایمان را تا حدود زیادی بر عهده می‌گیرند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *