لوگو دکتر مائده یوسفی

هر آنچه مادران باردار از زایمان سزارین نمی دانند!

سزارین
آنچه می خوانید...

برای بانوان یکی از زیباترین و برترین حس های دنیا، به آغوش گرفتن نوزادشان بعد از 9 ماه انتظار است. تحقق یافتن این آرزو به سلامت دوران بارداری و زایمان بستگی دارد. طبق مطالعات پزشکی، حدود یک سوم نوزادان به روش زایمان سزارین متولد می‌شوند. در روند زایمان، گذشته از احساسات، مسئله سختی و چالش هایی است که یک مادر برای رسیدن به نوزادش متحمل می‌گردد. اکثریت افراد حتی از نام زایمان طبیعی هم ترسیده و حتی با وجود نداشتن اطلاعات دقیقی از زایمان سزارین این نوع را انتخاب می‌کنند. در این مقاله مطالبی جامع در ارتباط با عمل زایمان سزارین و فیلم هایی واقعی از این نوع زایمان گردآوری کرده ایم.

خانم همراه نوزاد

تعریفی از زایمان سزارین

زایمان سزارین یکی از رایج ترین عمل های جراحی است که بانوان انجام می‌دهند اما بهتر است بدانید گاهی این جراحی برای حفظ سلامت مادر و هم جنین لازم است. حتی در برخی از بارداری ها اگر این نوع زایمان انجام نشود، ممکن است جنین را از دست دهیم که اتفاق بزرگ و ناخوشایندی است. سزارین دارای برش های جراحی در زیر شکم مادر باردار بوده و نوزاد یا نوزادان را از این طریق خارج می‌کنند. نظریه برخی از پزشکان اینگونه است که سزارین حتی از زایمان طبیعی نیز پرخطر تر می‌باشد. حال بهتر است قبل از انتخاب این نوع زایمان، با تمامی جزئیات آن آشنا شوید تا قبل از انجام آن دچار نگرانی های بی مورد نشوید.

زایمان سزارین

زایمان سزارین اورژانسی چیست؟

به طور کلی زمان زایمان سزارین برای مادرا باردار در همان ابتدای معاینات مشخص شده اما گاهی بنا به دلایلی در روند بارداری، زایمان بدون برنامه ریزی برای فرد ایجاد می‌شود که با عنوان زایمان سزارین اورژانسی شناخته می‌شوند. در مواردی خانم باردار تصمیم به انجام زایمان طبیعی در موعد مناسب داشته اما به طور ناگهانی و برنامه ریزی نشده، ناچار به انجام زایمان اورژانسی از نوع سزارین است. اکثر بانوان از ابتدای بارداری نگران این موضوع بوده و نام زایمان اورژانسی آن ها را بسیار مضطرب می‌سازد. بسیاری از افراد تصور دارند که اگر بارداری سالمی داشته باشند به هیچ عنوان به این موضوع دچار نمی‌شوند اما در علم پزشکی، خلاف این مورد ثابت شده و گاهی لازم است برای حفظ سلامتی مادر یا جنین، بدون اتلاف وقت سزارین اورژانسی انجام شود.

دلایل زایمان اورژانسی

دکولمان یا کندگی جفت: قبل از تولد نوزاد، جفت از دیواره رحم جدا می‌شود.


عدم پیشرفت زایمان: در این حالت، دهانه رحم دچار گشادی می‌شود و حرکت کودک در پایین کانال متوقف می‌شود.


فشرده سازی بند ناف: گاهی به طور ناگهانی بند ناف به دور گردن کودک پیچیده و خطرات خفگی برای جنین به وجود می‌آورد.


بند ناف افتاده: در موارد نادر مشاهده شده که گاهی بند ناف قبل از خارج شدن کودک از دهانه رحم، بیرون می‌آید.


آشنایی با تاریخچه زایمان سزارین

سزارین درواقع اصطلاحی یونانی به معنی برش می‌باشد. جالب است بدانید که عمل سزارین به دوران یونان قدیم بازمی‌گردد. در دوران یونان قدیم گاهی بر اثر دلایلی مادر باردار از دنیا می‌رفت و دفن مادر با وجود جنین درون شکم ممنوع بود زیرا گمان را بر این می‌گذاشتند که ممکن است جنین درون شکم زنده باشد. در ابتدا زیر شکم مادر را برش داده و جنین را خارج می‌کردند اما این کار را در شرایط غیراستریل انجام می‌دادند و این شرایط باعث می‌شد تا مادران بدحال از دنیا بروند. اولین خانمی که در آن دوران سزارین شد و زنده ماند، همسر یک کشاورز بود که به دلیل سرویکس دارای پیشرفت در بارداری نبود و برای وی سزارین انجام دادند. در قرن بیستم، بیماری دفرمیتی لگن میان مردم شیوع پیدا کرد که سبب می‌شد تا خانم های باردار به دلیل مشکل لگنی، نتوانند زایمان طبیعی انجام دهند و مجددا سزارین رواج یافت. ناگفته نماند علت شیوع این بیماری، کمبود ویتامین دی بود اما با این حال حتی بعد از درمان این مشکل نیز سزارین همچنان مورد استفاده قرار می‌گرفت. از آن زمان، سزری و زایمان طبیعی به طور ثابت باقی مانده و با پیشرفت علم پزشکی دیگر موجب مرگ مادر نمی‌شوند و میزان خطر آن ها برای جنین به حداقل رسیده است.

دلایل انتخاب زایمان سزارین

همانطور که ذکر شد گاهی دلایل مهم پزشکی یا تشخیص برخی خطرات ایجاب می‌کند که حتما برای مادر زایمان سزارین انجام شود. در ادامه به برخی از آن موارد اشاره خواهیم داشت:

 • قرارگیری جنین به فرم عرضی در رحم: همانطور که نامش گویای همه چیز است، در این حالت جنین به فرم عرضی در رحم مادر قرار می‌گیرد که در حالت نرمال جنین باید ماه آخر بارداری بچرخد و جایگاهی عمودی پیدا کند. حال در بارداری هایی که این اتفاق رخ نمی‌دهد، حتما زایمان سزارین انجام می‌شود.
 • قرارگیری پای جنین در ناحیه لگن: در حالت نرمال سر جنین در نلحیه لگن قرار دارد اما زمانی که جنین چرخیده و پاهای وی در این قسمت قرار گیرد، تشخیص داده می‌شود که زایمان سزارین انجام شود. البته زایمان طبیعی نیز در این صورت امکان انجام دارد اما میزان خطری که جنین و حتی سلامت مادر را تهدید می‌کند را افزایش می‌دهد.
 • بند ناف دور گردن: گاهی بند ناف دور گردن جنین پیچیده و خروج نوزاد از دهانه رحم را غیر ممکن می‌سازد . در این زمان باید سریعا سزارین انجام شود تا آسیب و یا خفگی برای جنین ایجاد نگردد.
 • عدم تناسب سر و لگن: گاهی بهترین دکتر زنان و زایمان تشخیص می‌دهد که اندازه سر جنین با اندازه لگن مادر تناسب و همخوانی ندارد یعنی به دلیل بزرگ بودن سایز سر جنین امکان خروج آن از لگن مادر وجود ندارد و باید حتما سزارین صورت گیرد.
 • بارداری های چند قلویی: زایمان طبیعی قابلت به دنیا آوردن دو فرزند یعنی بارداری دوقلویی را دارد اما اگر تعداد فرزندان بیشتر از این تعداد باشد بهترر است برای حفظ سلاکمت جنین حتما سزارین انجام شود.
 • خطر قلبی مادر: گاهی به ندرت مشاهده شده است که مادر دچار ایست قلبی می‌شود که در این زمان جنین زنده است و باید فورا آن را از بدن مادر خارج کنند یا در صورتی که نیاز است فشار را از رحم مادر بردارند. در این صورت باید فورا سزارین انجام شود زیرا در علم پزشکی نجات جان مادر بر حفظ سلامت جنین اولویت دارد.

سایر علل عمل سزارین

سایر علل سزارین
خانم باردار

انواع برش های سزارین

زایمان سزارین دارای انواع برش های گوناگونی است که مناسب ترین گزینه برای فرد با توجه به شرایط سلامت مادر و جنین نیز انتخاب می‌شود. قابل ذکر است که ممکن است کمی اسکار ناشی از برش زایمان در طول زمان نیز بر پوست فرد باقی بماند، به همین دلیل بسیار مهم است که دکتر زنان برشی اصولی را برای سزارین در نظر بگیرد.

سزارین همراه با هیسترکتومی

زمانی که خونریزی مادر بیش از اندازه باشد، بعد از سزارین نیز رحم مادر را خارج می‌کنند. گاهی در دوران بارداری، جنین در آندومتر کاشته می‌شود و مهمترین مورد آن است که احتمال بروز عفونت در آندومتر یا وارد شدن آسیب به این ناحیه وجود دارد. در صورتی که دیواره داخلی آندومتر مورد آسیب قرار بگیرد، بافت اسکار بین دیواره یا چسبندگی رحم ایجاد می‌شود. در این صورت، دیواره های رحم به فرم غیر طبیعی به یکدیگر می‌چسبند که سندروم آشرمن نامیده می‌شود یا دچار خونریزی غیرطبیعی رحم می‌شوند. دکتر زنان برای رفع این موضوع، پس از انجام سزارین با استفاده از روش هیستروسکوپی، رحم را به طور کامل خارج می‌کنند.

سزارین با برش طولی یا سگمان

از این نوع سزارین زمانی استفاده می‌شود که رحم دارای چسبندگی باشد یا بخش پایینی رحم تشکیل نشده باشد. البته از این روش بسیار کم و به ندرت فقط در مواقع اضطراری استفاده می‌کنند. در این روش برش به سمت ناحیه انقباضی سگمان گسترش یافته و اغلب زمانی از این نوع برش در سزارین استفاه می‌کنند که، برش عرضی مقدور نباشد. به طور معمول از برش عمودی در زایمان های چندقلویی یا بارداری هایی با جنین بسیار نارس استفاده می‌کنند. بنابراین زمانی که شرایط بارداری یا موقعیت جفت، خاص نباشد از برش عرضی استفاده می‌کنند.

سزارین با برش عرضی

این نوع سزارین بسیار رایج بوده که برشی عرضی در بالای قسمت مثانه ایجاد می‌کنند. برش رایج در زایمان سزارین، از نوع عرضی یا افقی بوده که نسبت به سایر روش ها دارای عوارض جانبی بسیار کمتری می‌باشد. میزان خونریزی در این نوع برش بسیار کم بوده و در اثر آن، پارگی های رحمی ایجاد نمی‌شود و یا در صورت بروز این نوع پارگی ها، ترمیم بسیار ساده می‌باشد. به طور کلی اگر زایمان از نوع اورژانسی نباشد، از برش عرضی برای باز کردن سطح شکم استفاده می‌کنند.

حاملگی

عمل سزارین چقدر طول می‌کشد؟

اکثر بانوان علاقمند هستند که بدانند عمل جراحی سزارین و مراحل بخیه زدن آن چقدر زمان می‌برد. جالب است بدانید که بستن و بخیه زدن شکم مادر بیشتر از شکافتن آن زمان می‌برد. زایمان سزارین اگر در حالت نرمال پیش برود، حدود 30 الی 40 دقیقه زمان لازم دارد.

زمان مراحل اولیه تا انتهایی زایمان سزارین

مرحله بیهوشی

زمان بیهوشی یا بی حسی اپیدورال، قبل از روند زایمان حدود 5 دقیقه زمان لازم دارد.

مرحله برش شکم

برش شکم حدود کمتر از پنج دقیقه زمان لازم دارد.

خروج نوزاد و جفت

مرحله خارج کردن نوزاد با سرعت عمل بسیار بالایی انجام می‌شود تا خطر کم اکسیژنی برای او به وجود نیاید. روند خروج جفت و بخیه زدن نیز حدود 25 دقیقه زمان لازم دارد.

اپارات دکتر مائده یوسفی

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین علاوه بر مزایای بسیاری که دارد، دارای عوارضی برای مادر و گاهی برای جنین می‌باشد که در ادامه به آن ها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت. این عوارض خطرناک نیستند و بسیاری از افراد حتی مورد کوچکی از آن ها را نیز تجربه نمی‌کنند.

جنین

عوارض سزارین برای مادر

 • ترومبوز وریدی
 • عفونت سیستم ادراری
 • از دست دادن خون در مقادیر زیاد
 • گاهی تا چند روز بعد از زایمان نیز سردرد و تهوع  با مادر همراه می‌ماند.

عوارض سزارین برای نوزاد

 • گاهی ابتلا به آسم برای نوزاد ایجاد می‌شود
 • در موارد نادر حساسیت های آلرژیکی

مهمترین مزیت زایمان سزارین

یکی از مهمترین مواردی که جزو مزایای زایمان سزارین بشمار می‌رود، پیش بینی تاریخ زایمان است که مادر می‌تواند در آرامش کامل برنامه ریزی های خود را برای در آغوش کشیدن فرزند خود داشته باشد. نکته دیگری که دارای اهمیت فراوان است ، این است که مادر در روز های قبل و حین زایمان درد نکشد و اضطراب حین زایمان را تجربه نکند. ناگفته نماند یکی از عوارض بزرگ زایمان طبیعی در خانم های باردار، مشکل بی اختیاری ادرار است که فرد را بسیار دچار چالش می‌کند اما این عارضه در افرادی که کاندید زایمان سزارین هستند، به وجود نمی‌آید. اکثر بانوان بعد از عمل زایمان از نوع طبیعی، دچار گشادی واژن می‌شوند که در نهایت ناچار به انجام واژینوپلاستی می‌شوند اما زایمان از نوع سزارین این عوارض را به همراه ندارد.

زایمان زودرس

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می‌‌شود؟

زایمان سزارین معمولا در هفته 39 بارداری صورت گرفته و این در حالی است که نوزاد در این نوع زایمان 2 هفته زودتر از زایمان طبیعی متولد می‌شود. بسیاری از پزشکان زایمان سزارین را، زایمان زودرس تلقی کرده اما نکته مهم این است که نوزاد در این مدت از نطر تکامل به حد مناسب رسیده است و آمادگی لازم برای تولد را دارد.

در فیلم رو به رو عمل زایمان سزارین بدون سانسور را مشاهده کنید.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

هر یک از انواع زایمان دارای مزایا و عوارض خاص خود هستند و به یقین نمی‌توان ذکر کرد که هیچ خطری برای سلامت جنین و مادر ندارند. همانطور که می‌دانید، زایمان طبیعی با درد حین تولد نوزاد همراه بوده که بسیاری از خانم ها به همین دلیل از زایمان هراس داشته و یا به دلیل آستانه پایین تحمل درد و مشکلات لگنی قادر به زایمان از نوع طبیعی نیستند که بنابراین زایمان سزارین برای این افراد بسیار مناسب می‌باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده درمی‌یابیم که مقایسه زایمان طبیعی و سزارین با یکدیگر صحیح نیست و اتخاب هر یک از آن ها به شرایط دوران بارداری بستگی دارد.

برای اینکه متوجه شوید کدام روش بارداری برای شما مناسب است، آزمون زیر را انجام دهید.

[ays_quiz id=’2′]

بعد از یک بار سزارین میتونیم زایمان طبیعی داشته باشیم؟

برخی خانم هایی که بارداری دوم را تجربه می‌کنند، این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا می‌توانند زایمان دوم را بعد از یک بار سزارین، طبیعی انجام دهند؟ امروزه با پیشرفت های تکنیک های پزشکی، این امر امکان پذیر است. ناگفته نماند این امر به برش های زایمان قبلی بستگی دارد.

در فیلم رو به رو انیمیشنی از روند بارداری تا زایمان برای شما تهیه کرده‌ایم.

اقدامات قبل از زایمان سزارین

زایمان سزارین در واقع نوع زایمانی است که زمانش از قبل مشخص شده است، بنابراین مادر باردار می‌تواند اقدامات قبل از آن را سر فرصت انجام دهد. این نوع زایمان، در زمان زایمان زودرس نیز کاربرد دارد.

 • موهای زائد خود را بتراشید.
 • برای وصل کردن سند از قبل آمادگی داشته باشید.
 • تمامی جواهرات و وسایل فلزی را از خود جدا کنید.
 • فرد باید 8 ساعت قبل از سزارین ناشتا باشد یا مواد غرذایی بسیار رقیق استفاده نماید.
 • در صورت هرگونه حساسیت به بی حسی و دیگر دارو ها حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برای تشکیل پرونده و بررسی های لازم چند ساعت زودتر در محل بیمارستان حاضر شوید.

برای داشتن مشاوره با دکتر مائده یوسفی جهت انتخاب نوع زایمان فرم رایگان زیر را پر کنید.

نام
ایمیل
تلفن
فرم مشاوره شما با موفقیت ارسال شد. به زودی با شما ارتباط برقرار می‌کنیم.
متاسفانه فرم مشاوره شما ارسال نشد. لطفا مجدد تلاش نمایید.

اگر مایل به تماشای انیمیشن زایمان سزارین هستید، فیلم رو به رو را تماشا کنید، سپس نحوه عمل را در قسمت پایین مطالعه کنید.

نحوه عمل سزارین

در اتاق عمل ابتدا به مادر داروی بیهوشی یا بی حسی تزریق می‌کنند، سپس ناحیه مورد نظر برای برش را ضدعفونی می‌کنند تا عاری از هرگونه باکتری و میکروب باشد. حدود دو الی سه سانت بالای استخوان شرمگاهی را برش داده و لایه های پوست را باز می‌کنند. زمانی که به قسمت رحم دسترسی پیدا کردند، مثانه را کنار زده و برشی کوچک در سطح رحم ایجاد می‌کنند. در مرحله بعدی نوزاد را از رحم خارج کرده و بخیه های لازم را می‌زنند. پس از این امر، جفت را خارج و خونریزی رحم را کنترل می‌کنند. تمامی فرآیند ها در زایمان سزارین حدود 10 الی 15 دقیقه زمان لازم دارد و اگر فرد با بی حسی زایمان انجام داده باشد و بیهوش نباشد می‌تواند فرزند خود را همان لحظه به آغوش بکشد. در صورتی که فرد بیهوش باشد بعد از عمل زایمان سزارین به اتاق ریکاوری منتقل و سپس به بخش انتقال داده می‌شود. قبل از شروع به روند زایمان و تمامی این مراحل، دکتر زنان و دکتر بیهوشی با مادر در آرامش کامل صحبت کرده تا مادر بتواند اضطراب را از خود دور کند و زایمانی سبک و راحت داشته باشد.

بلافاصله بعد از جراحی سزرین

 • بعد از زایمان سزارین لازم است تا تایید سلامت جنین و مادر انجام شود و ممکن است نیاز باشد تا مادر و جنین به مدت 24 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت بمانند.
 • مدتی بعد از از بین رفتن اثر بیهوشی یا بی حسی مادر باید کمی راه برود تا از بروز لخته خون و یبوست جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از جراحی سزارین

 • لازم است به مدت سه هفته پس از زایمان استراحت نسبی داشته باشید.
 • به برنامه غذایی خود توجه بسیار داشته باشید و تا جای ممکن مایعات بنوشید، تا از ایجاد یبوست جلوگیری شود. باید حتما مواد غذایی رقیق استاده شود تا روده ها دچار تنبلی و فرد به یبوست دچار نشود که بخیه ها مورد آسیب قرار نگیرند.
 • توجه داشته باشید که به مدت 6 هفته بعد از زایمان سزارین از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید.
 • در صورتی که تب یا عفونت دارید، فقط با پزشک زنان خود مشورت نمایید.
 • از فعالیت های سنگین و نشستن به مدت طولانی اجتناب کنید.
 • سعی کنید برای انجام فعالیت های روزمره و امور منزل، از اعضای خانواده کمک بگیرید.
 • از داروهای ضد درد و مسکن به طور خودسرانه استفاده نکنید و حتما با دکتر زنان خود  مشورت نمایید.
 • اگر به خونریزی واژینال بعد از زایمان سزارین دچار هستید، می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده نمایید و حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت از زخم برش سزارین در منزل

بهبود زخم های برش در جراحی سزارین اغلب حدود یک ماه طول کشیده و وجود درد و سوزش در این ناحیه کاملا طبیعی است. برای تسریع بهبود این زخم ها، باید تمامی موارد راقبتی را به خوبی رعایت کنید. طول برش در این نوع زایمان حدود 15 سانتی متر بوده که به مرور بهبود یافته و در برخی افراد، هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

اگر برای بخیه ها از نخ های جذبی استفاده شده باشد، دیگر نیازی به اقدام برای کشیدن آن ها نیست ولی در صورتی که بخیه ها جذبی نباشند، بعد از یک هفته مراجعه کرده و روند کشیدن بخیه انجام می‌شود.

در عمل سزارین از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

در گذشته تنها از بیهوشی عمومی برای عمل سزارین استفاده می‌کردند اما امروزه از بی حسی اپیدورال و بی حسی نخاعی نیز استفاده می‌کنند. بی‌حسی اپیدورال به ناحیه پایین کم (ستون فقرات) تزریق می‌شود و پس از مدتی نیمه پایینی بدن نیز بی حس می‌شود. با بیهوشی عمومی مادر هیچگونه دردی از روند زایمان احساس نمی‌کند و اغلب مدت زمانی بعد از پایان زایمان هوشیاری خود را بدست می‌آورد. بی حسی نخاعی نیز مستقیما به کانال های نخاعی تزریق می‌گردد که ناگفته نماند عوارض بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد.

تاثیر بیهوشی بر جنین در سزارین

مدت زمانی که طول می‌کشد تا بهترین متخصص زنان و زایمان، جنین را از رحم خارج کند حدود یک الی نهایتا دو دقیقه می‌باشد. این مدت زمان آنقدر طولانی نیست که ماده بیهوشی بر جنین اثر بگذارد و یا سلامت وی را به خطر اندازد.

در ادامه ویس رضایت یکی از مراجعه کننده های دکتر مائده یوسفی را می‌شنویم.

سند در زایمان سزارین ضروری است؟

بسیاری از بانوان از سند هراس دارند زیرا تصور دارند که همدرد دارد و هم سوزش و خارش به همراه می‌آورد. حال باید بدانید سند برای عمل سزارین لازم بوده زیرا ماده بیهوشی سبب بی اختیاری و حتی ادرار می‌شود. اما بهتر است نگران این مسئله نباشید زیرا اگر مناسب کار گذاشته شود هیچگونه رنجشی به وجود نمی‌آورد و حدود 5 ساعت پس از عمل نیز کشیده می‌شود.

مقایسه هزینه زایمان سزارین و طبیعی

از شیرینی و خوشی های دوران بارداری که گذر کنیم، به هزینه های زایمان سزارین یا طبیعی می‌رسیم که بسیار نگران کننده هستند. در ابتدا باید ذکر کنیم که هزینه های زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر بوده و کماکان با توجه به هزینه های سزارین اغلب زنان باردار مایل به انجام این نوع زایمان هستند. هزینه زایمان در بیمارستان های دولتی نسبت به بیمارستان های خصوصی بسیار کمتر بوده اما توصیه می‌شود برای اطلاع از این هزینه ها حتما به دمتر رنان خوب مراجعه نمایید.

هزینه زایمان

انتخاب بهترین دکتر زنان برای سزارین

همانطور که با مطالعه این مقاله متوجه شدید، زایمان سزارین نیز به اندازه زایمان طبیعی مهم و حساس می‌باشد. والدین عزیز باید از همان ابتدای اقدام به بارداری تا روند زایمان نیز بهترین متخصص زنان و زایمان را برای خود برگزینند که این امر مستلزم تحقیقات درست می‌باشد. دکتر مائده یوسفی، دارای مهارت و تجربه چندین ساله بوده و با صبر و اطلاعات پزشکی فوق العاده، شما را در این امر هدایت می‌کند.

دکتر مائده یوسفی چه زایمانی را پیشنهاد می‌دهد؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که مادران باردار می‌پرسند، این است که از نظر متخصص زنان، چه نوع زایمانی بهتر است؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر شود که نوع زایان ایده آل برای یک خانم باردار، به سلامت جنین و مادر در دوران بارداری بستگی دارد. یعنی ممکن است برای فردی زایمان طبیعی بسیار ایده آل تر از زایمان سزارین باشد و همینطور برعکس. در واقع هیچکدام از زیمان ها از نظر مزایا بر دیگری ارجحیت ندارد و کاملا مطابق با شرایط بارداری و سلامت شخص تصمیم گیری می‌شود. برای انتخاب نوع زایمان، ابتدا آزمایشات و شرایط بارداری مادر به طور کامل بررسی می‌گردد، سپس برای نوع زایمان تصمیم گیری می‌شود. حتی ممکن است فرد خود نوع دیگری از زایمان را انتخاب کرده باشد که نسبت به شرایط جنین و مادر مناسب وی نباشد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

44 پاسخ
  1. خیر . هر یک از زایان ها در شرایطی استثنایی میتوانند برای مادر و بچه عوارض یا خطر به همراه داشته باشند و به طور قطعی سخن شما صدق نمیکند.

 1. خانم دکتر من پیش شما سزارین کردم و دو قلو دنیا آوردم یکی دختر یکی پسر. از همه زحماتتون ممنونم

 2. من بعد از آمپول درد بیست و چهار ساعت درد کشیدم و تهش گفتن اصلا لگنم مناسب زایمان طبیعی نیست…
  واقعا هنوز بعد سالها برام‌ سواله که اونهمه پزشک و ماما چطور انقدر دیر فهمیدن🥺🥺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *