لوگو دکتر مائده یوسفی

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحمی
آنچه می خوانید...

خونریزی غیر طبیعی رحمی یا متروراژی به هر نوع خونریزی یا لکه بینی غیر عادی رحم در فواصل بین دوران قاعدگی گفته می‌شود که ممکن است در هر سنی رخ دهد. در برخی موارد خونریزی‌های غیر عادی، شدید و طولانی در دوره قاعدگی دختران و زنان نیز جزو خونریزی‌های غیر طبیعی محسوب می‌شود. اما علت خونریزی غیر طبیعی واژینال چیست؟ آیا خونریزی رحم خطرناک است؟ به منظور اطلاع از علل و راه‌های درمان خونریزی‌های غیر عادی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خونریزی غیرطبیعی رحم
خونریزی غیرطبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

خونریزی و لکه بینی بین فواصل قاعدگی یا همان متروراژی که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، خونریزی غیر طبیعی محسوب می‌شود. به طور متوسط، یک زن حدود 40 میلی لیتر خون در طول دوره قاعدگی خود دفع می‌کند که حدود 4 تا 7 روز طول می‌کشد. همچنین برخی از زنان، خونریزی شدید یا طولانی‌تر از حد طبیعی در دوران قاعدگی دارند که ممکن است در اثر منوراژی باشد. به طور کلی خونریزی بیش از 10 روز و خونریزی شدید که مجبور به تعویض سریع پد بهداشتی خود شوید، نشان از خونریزی غیر طبیعی رحمی در دوران قاعدگی است که در صورت بروز آن باید حتما تحت نظر بهترین دکتر زنان قرار بگیرید.

علائم خونریزی های غیر طبیعی رحمی

به طور کلی موارد زیر می‌توانند خونریزی غیر طبیعی رحمی در نظر گرفته شود، که عبارتند از:

 • خونریزی شدید در دوران قاعدگی (منوراژی) و طولانی شدن مدت خونریزی
 • لکه بینی و خونریزی بین فواصل قاعدگی (متروراژی)
 • لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • خونریزی بعد از یائسگی

دلایل خونریزی غیر طبیعی رحمی

هر یک از بیماری‌های شایع میان افراد قطعا منشا و دلیل دارد که باید قبل از انتخاب روش درمانی و اقدامات دیگر، تشخیص داده شود. زمانی که دلیل ایجاد بیماری مشخص شود، راهکار‌های درمانی نتیجه مثبت بیشتری به همراه خواهند داشت. خونریزی‌های غیر طبیعی را باید جدی گرفت زیرا ممکن است در نهایت منجر به سرطان زنان یا بیماری‌های دیگر شوند. علل خونریزی غیرطبیعی رحم در دوران قاعدگی و فواصل بین قاعدگی متفاوت است، با این حال مهم‌ترین علت‌های خونریزی غیر طبیعی رحمی عبارتند از:

بارداری

خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری یکی از خونریزی‌های غیر طبیعی محسوب می‌شود که می‌تواند در برخی موارد منجر به سقط جنین شود. با این وجود لکه بینی در سه ماهه اول بارداری نگران کننده نبوده و منجر سقط جنین نخواهد شد. لکه بینی در هفته ابتدایی بارداری به دلیل لانه گزینی (اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم) اتفاق می‌افتد که پس از چند روز برطرف خواهد شد. حاملگی خارج از رحم نیز یکی دیگر از دلایل خونریزی غیر طبیعی رحم محسوب می‌شود.

توده‌های کوچک و بزرگ در رحم (فیبروم)

یکی دیگر از خونریزی‌های غیر طبیعی رحم در فواصل بین پریود وجود توده‌های کوچک و بزرگ در رحم است که فیبروم نام دارند. فیبروم‌ها معمولا در اثر رشد بی رویه سلول‌های عضلانی رحم ایجاد می‌شوند که علاوه بر خونریزی‌های شدید در قاعدگی، باعث خونریزی یا لکه بینی بعد از پریود و درد بعد از رابطه جنسی می‌شوند.

عفونت دهانه رحم

عفونت و التهاب دهانه رحم اغلب بدون هیچ گونه علامت یا نشانه‌ای ایجاد می‌شود، با این حال برخی مواقع با ترشحات واژن و خونریزی غیر طبیعی بین فاصله قاعدگی نمایان می‌شود. عفونت‌های حاد یا مزمن دهانه رحم معمولا در اثر باکتری‌ها یا ویروس‌ها، سرطان زنان، عدم تعادل هورمونی و … به وجود می‌آیند که با مصرف دارو یا کرم های موضعی واژینال به راحتی درمان می‌شوند.

سرطان رحم

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های سرطان رحم، خونریزی غیر طبیعی رحمی است، با این حال اکثر خونریزی‌های غیر طبیعی واژینال نشان دهنده سرطان رحم نستند. زنانی که در دوران یائسگی هستند، در صورت بروز هرگونه خونریزی واژینال باید فورا به متخصص زنان مراجعه نمایند.

ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (آندومتریوز)

یکی دیگر از دلایل خونریزی غیرطبیعی رحم، آندومتریوز یا همان ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (آندومتر) است که اغلب به دلیل افزایش میزان استروژن به مقدار زیاد رخ می‌دهد. اگرچه تمام خونریزی‌های غیر طبیعی واژینال به دلیل ضخیم شدن پوشش داخلی رحم نیست، اما برای تشخیص به موقع این مشکل به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

بد عملکردی رحم (DUB)

خونریزی غیر طبیعی رحم یکی از نشانه‌ها و علائم اختلال عملکرد رحم یا خونریزی بد عملکردی رحم  (DUB) است که در اثر عدم تعادل بین دو هورمون استروژن و پروژسترون رخ می‌دهد. این اختلال معمولا به دو دسته خونریزی بد عملکردی رحم همراه با تخمک گذاری و بدون تخمک گذاری تقسیم بندی می‌شود. در این اختلال خونریزی دوران قاعدگی بسیار شدید و طولانی‌تر از 7 روز است.

تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحمی

به منظور تشخیص علت خونریزی غیر طبیعی رحمی معاینات اولیه توسط متخصص زنان و انجام برخی آزمایشات توصیه می‌شود. در قدم اول آزمایش خون و سونوگرافی از ناحیه رحم و تخمدان تجویز شده و در صورت امکان بارداری، تست حاملگی نیز انجام می‌شود. علاوه بر این، نمونه برداری‌هایی از دهانه رحم مانند پاپ اسمیر و هیستروسکوپی برای تشخیص سلول‌های غیر طبیعی، عفونت‌ها و سایر بیماری‌های حاد مانند سرطان صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که در برخی موارد نادر اختلالات تیروئیدی می‌تواند سبب بروز خونریزی‌های غیر طبیعی واژینال شود که در این صورت، آزمایش‌هایی برای بررسی کارکرد تیروئید تجویز می‌شوند.

درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی

اولین قدم برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم تشخیص علت خونریزی است که در بخش‌های قبلی این مقاله به آن پرداخته شد. پس از مشخص شدن علت خونریزی، پزشک روش‌های درمان را متناسب با سن و سوابق پزشکی بیمار توصیه می‌کند. به طور کلی مهم‌ترین راه‌های درمان خونریزی غیرطبیعی رحم عبارتند از:

 • استفاده از ابزار درون رحمی (IUD)
 • مصرف داروهای هورمونی
 • جراحی رحم برای برداشتن مخاط رحم یا کل رحم

نتیجه گیری

 توجه داشته باشید که راه های درمان خونریزی غیر طبیعی در همه افراد یکسان نخواهد بود و بسته به تصمیم پزشک و سن بیمار متفاوت است. جهت اطمینان از نبود مشکل و یا بیماری خاص و همچنین انجام بررسی و معاینه دقیق بهتر است در صورت مشاهده خونریزی واژینال در بین دوران قائدگی خود، در اسرع وقت به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه نمایید.

ارتباط-با-دکتر-مائده-یوسفی-1

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

35 پاسخ
 1. مرسی از توضیحات خوبتون دکتر اگر خونریزی قطع نشه م ۱۵روز ادامه داشته باشه مشکل از چی هست

 2. خسته نباشید دکتر عزیز ،خانم دکتر من قبل از یائسگی حدودا دوسال پیش فیبروم داشتم آیا بعد از یائسگی فیبروم از بین میره؟؟

 3. سلام دکتر میخواستم بدونم فیبرم بدون عمل و با دارو قابل درمان است و ایا هیچ دارویی برای کم کردن خونریزی میشه استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *