لوگو دکتر مائده یوسفی

خونریزی در دوران بارداری چه دلایلی دارد؟

علل خونریزی در بارداری
آنچه می خوانید...

خونریزی در دوران بارداری مسئله ای است که به سادگی نمی‌توان از آن گذشت. در واقع هر خونریزی در این زمان امکان دارد که نشانه‌ی خطر باشد به همین دلیل در صورت بروز هر گونه خونریزی باید حتما مراقبت‌های لازم را انجام داد و در صورت نیاز حتما به متخصص زنان مراجعه کرد.

هر گونه خونریزی، از جمله یک لکه خون خفیف از واژن، در دوران بارداری، خونریزی منظم قاعدگی نیست و می‌تواند به عنوان خونریزی در دوران بارداری شناخته شود. تقریباً از هر 3 زن 1 نفر در سه ماه اول بارداری خود چنین خونریزی‌هایی را تجربه می‌کنند. اگرچه در بیشتر موارد جای نگرانی نیست، اما باید بدانید که چه مقدار خونریزی طبیعی است و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید. از طریق این مقاله، با علل احتمالی، پیشگیری، درمان و علائم خونریزی در دوران بارداری آشنا خواهید شد.

خونریزی در دوران بارداری

بیشتر بخوانید: بارداری پوچ

علل خونریزی در بارداری چیست؟

هم اکنون به برخی از شایع‌ترین و محتمل‌ترین دلایل خونریزی در دوران بارداری خواهیم پرداخت:

 • زنان ممکن است در 12 روز اول بارداری شاهد خونریزی خفیف یا لکه بینی باشند، در حالی که هنوز متوجه بارداری نشده اند. بنابراین، این خونریزی که معمولاً برای یک دوره به اشتباه تعبیر می شود، در واقع به دلیل لانه گزینی است، یعنی زمانی که جنین بارور شده وارد رحم می‌شود و به رحم می‌چسبد. این خونریزی ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.
 • سقط جنین نیز یکی از دلایل احتمالی خونریزی در دوران بارداری است. با این حال، نادر است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
 • حاملگی خارج از رحم نیز می‌تواند یک علت باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که به جای رحم، جنین بارور شده در لوله‌ی فالوپ لانه گزینی می‌کند که می‌تواند جدی باشد. با این حال، اگر حاملگی شما خارج از رحم باشد، با علائم بیشتری مانند گرفتگی شکم، سرگیجه، استفراغ و ناراحتی معده همراه خواهد بود.
 • جدا شدن جفت زمانی رخ می‌دهد که جفت قبل یا در حین زایمان خود را از دیواره رحم جدا می‌کند. شایع‌ترین علائم شامل کمردرد، خونریزی واژینال یا درد شکم است. جدا شدن جفت در صورت عدم تشخیص زودهنگام می‌تواند منجر به عوارض شدید شود. جنین ممکن است اکسیژن کافی دریافت نکند و خانم باردار مقدار زیادی خون از دست بدهد.
 • جفت سرراهی وضعیتی است که در آن جفت در پایین رحم شما قرار دارد، که به نوبه خود می‌تواند دهانه‌ی رحم را تا حدی یا به طور کامل بپوشاند. این ممکن است منجر به خونریزی واژینال شود. این نوع خونریزی واژینال اغلب بدون درد اتفاق می‌افتد. برخی از انواع جفت سرراهی در هفته‌های 32 تا 35 بارداری خود به خود برطرف می‌شوند، زیرا قسمت پایینی رحم شما نازک شده و کشیده می‌شود. در این صورت زایمان و زایمان زن می‌تواند طبیعی باشد. اگر جفت سرراهی برطرف نشد، ممکن است زایمان سزارین داشته باشید.
 • جفت اکرتا وضعیتی است که در آن جفت (یا بخشی از جفت) به دیواره رحم حمله می‌کند و از آن جدا نمی‌شود. این وضعیت می‌تواند منجر به خونریزی در سه ماهه سوم شود. جفت آکریت همچنین می‌تواند باعث از دست دادن خون شدید در هنگام زایمان شود. یک معاینه معمول سونوگرافی می‌تواند موارد زیادی را در دوران بارداری تشخیص دهد. با این حال، گاهی اوقات تا پس از تولد کودک کشف نمی‌شود. اگر جفت اکرتا دارید، در معرض خطر از دست دادن خون در حین زایمان هستید.
 • پارگی رحم نیز در حاملگی دوم معمول است، در موارد نادر، اسکار قسمت C قبلی ممکن است پاره شود و باعث خونریزی شود. این به عنوان پارگی رحم شناخته می‌شود و می‌تواند برای مادر خطرناک باشد. این نیز به جای خونریزی با بسیاری از علائم دیگر همراه خواهد بود.
 • خونریزی در اواخر بارداری می‌تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد، بنابراین به سادگی می‌تواند به این معنی باشد که بدن شما برای زایمان آماده است. با این حال، اگر خونریزی شدید است و قبل از هفته 37 سه ماهه اتفاق می‌افتد، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری

چگونه از خونریزی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

اگرچه هر نوع خونریزی در دوران بارداری قابل پیشگیری نیست، اما باید به طور منظم آزمایش خون انجام دهید. این می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا گروه خونی و سطح هورمون‌های بارداری شما را تشخیص دهد و بنابراین تشخیص دهد که آیا احتمال خونریزی به جای لکه بینی معمولی وجود دارد یا خیر.

علاوه بر این، معاینات منظم واژینال نیز ممکن است به تشخیص زودهنگام عوارض کمک کند. انجام سونوگرافی همچنین برای تشخیص احتمال خونریزی در دوران بارداری مفید است زیرا تصویر کاملی از جفت و رحم ارائه می‌دهد.

راه حل های درمان خونریزی در بارداری چیست؟

 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر یک بار با خونریزی مواجه شده اید از مقاربت خودداری کنید.
 • اگر در دوران بارداری با خونریزی مواجه شدید، بهتر است از پد استفاده کنید تا تامپون.
 • اگر پس از قطع یک بار خونریزی شما دوباره شروع شد به پزشک مراجعه کنید.

اگر خونریزی خفیف است و بیش از 1 یا 2 روز طول نمی‌کشد، احتمالاً نیازی به درمان ندارید، اما باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر خونریزی به دلیل برخی از دلایل ذکر شده دیگر باشد، پزشک شما در مورد دوره درمان تصمیم خواهد گرفت.

تغذیه مناسب زنان باردار

غذاهایی که به کاهش خونریزی در بارداری کمک می کنند

توجه داشته باشید که تقریبا هیچ غذایی نمی‌تواند خونریزی را به طور کامل قطع کند اما مصرف بعضی غذاها می‌تواند میزان خونی که در بدن از دست رفته را جبران کند. خوراکی‌های زیر می‌توانند به کاهش اثر خونریزی در مادر کمک کنند:

 • گوشت قرمز
 • سبزی‌های برگ تیره مانند جعفری و اسفناج
 • مرکبات و تمام میوه‌هایی که دارای ویتامین C هستند
 • خشک بار

توجه داشته باشید که مصرف این خوراکی‌ها باعث می شوند تمام مواد غذایی که از بدن مادر دفع شده است، تاحدودی جبران شود.

چه زمانی باید برای خونریزی در بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

خونریزی خفیف در دوران بارداری معمولاً باعث نگرانی نیست. اما اگر خونریزی همراه با سبکی سر، حالت تهوع، انقباضات، تب، درد شکم و لرز باشد و بیش از چند روز طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر قبلاً به شما توصیه شده بود که خونریزی شما طبیعی است و اگر به نظر می‌رسد که شدیدتر می‌شود، به احتمال زیاد ممکن است طبیعی نباشد. برای دریافت فوری مراقبت‌های پزشکی مجدداً با پزشک تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: سن مناسب بارداری

نتیجه گیری

خونریزی در دوران بارداری یک اتفاق رایج است و ممکن است بدون عواقب جدی رخ دهد. با این حال، خونریزی همچنین می‌تواند نشانه ای از سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، پارگی رحم، جفت سرراهی و سایر شرایطی باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

سوالات متداول خون ریزی در دوران بارداری

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که خونریزی به علت حاملگی خارج از رحم دارم؟

به غیر از خونریزی واژینال، در صورت داشتن حاملگی خارج از رحم، احتمالاً حالت تهوع، نفخ، استفراغ، گرفتگی و درد در قسمت تحتانی شکم، گرفتگی لگن به خصوص در یک طرف بدن را تجربه خواهید کرد.

مشکلات رایجی که زنان در خونریزی در اوایل بارداری تجربه می‌کنند چیست؟

مشکلات از یک عفونت کاملا طبیعی واژن گرفته تا یک مورد خطرناک حاملگی خارج از رحم یا حتی سقط جنین که یک احتمال است، متفاوت است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *