لوگو دکتر مائده یوسفی

ترشحات واژن در بارداری، علت و انواع آن

ترشحات واژن در بارداری
آنچه می خوانید...

ترشحات واژن در بارداری طبیعی است و زمانی که باردار هستید بدن شما همیشه در حال تغییر است و تشخیص اینکه چه چیزی طبیعی است و چه چیزی نیست، اغلب سخت است. ترشحات واژن می تواند از نظر مقدار، رنگ و قوام در طول بارداری متفاوت باشد و در حالی که معمولاً جای نگرانی نیست، گاهی اوقات لازم است اقدامات لازم را انجام دهید. اگر متوجه می‌شوید که مرتباً قیچی خود را اسکن می‌کنید و نگران سلامت نوزادتان هستید، راهنمای ما در مورد ترشحات واژن در بارداری به شما کمک می‌کند.

ترشحات واژن در بارداری، علت و انواع آن

بیشتر بدانید : علائم بارداری

ترشحات واژن چیست؟

غدد ریز در دیواره واژن مخاط تولید می کنند تا واژن را تمیز، مرطوب نگه دارند و از عفونت جلوگیری کنند. ترشحات همچنین به باروری کمک می کند، در طول مقاربت مرطوب تر می شود و در اواسط چرخه قاعدگی لغزنده تر می شود که به اسپرم کمک می کند تا به تخمک برسد و بارور شود.

مقدار ترشحات در زنان مختلف و از روز به روز متفاوت است. این یک سیستم خوب طراحی شده است که هدف آن حفظ سلامت واژن، در pH متعادل و پر از باکتری های خوب است تا از رشد بیش از حد باکتری های بد جلوگیری کند.

ترشحات طبیعی بارداری چیست؟

ترشحات طبیعی واژن به رنگ سفید، کرم یا گاهی اوقات زرد روشن است. ممکن است اندکی لباس‌های شما را لکه‌دار کند، اما نباید بوی شدیدی داشته باشد، خارش‌دار باشد، خون‌آلود باشد، ناراحت‌کننده باشد یا هنگام دفع ادرار باعث سوزش شود. مقدار، رنگ و قوام در طول بارداری شما متفاوت است.

• ترشحات اوایل بارداری

افزایش سریع سطح هورمون در اوایل بارداری به این معنی است که احتمالاً متوجه افزایش میزان ترشحات خود خواهید شد. این ممکن است در واقع اولین علامت حاملگی شما باشد. ترشحات همچنان باید سفید یا شیری باشد و بوی بسیار کمی داشته باشد.

• ترشحات اواخر بارداری

ترشحات واژن می تواند در سه ماه آخر بارداری به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در چند روز قبل از زایمان، ممکن است مقداری مخاط ژله مانند ضخیم داشته باشید که از دهانه رحم خارج می شود، زیرا نرم می شود و برای گشاد شدن آماده می شود. اغلب آغشته به خون است. این “نمایش” نامیده می شود و ممکن است یک بار یا در مقادیر اندک متناوب قبل از زایمان اتفاق بیفتد.

رنگ ترشحات در بارداری

ارزش آن را دارد که در دوران بارداری مراقب ترشحات خود باشید و در صورت مشاهده هر گونه تغییر قابل توجه زودتر اقدام کنید. رنگ ترشحات واژن نشانگر خوبی است برای اینکه آیا همه چیز خوب است یا خیر:

• ترشحات سفید رنگ در بارداری

داشتن ترشحات رقیق و سفید رنگ در تمام دوران بارداری طبیعی است. با این حال، اگر ترشحات غلیظ و توده ای مانند پنیر کوتاژ شود، ممکن است برفک دهان (کاندیدا آلبیکنس) داشته باشید. برفک یک عفونت قارچی است که در همه زنان به خصوص در دوران بارداری شایع است. همراه با ترشح برفک که اغلب بو می دهد، ممکن است هنگام گریه کردن، خارش یا سوزش واژن یا فرج را تجربه کنید. نیازی به وحشت نیست، اما شما نیاز به درمان دارید، بنابراین با داروساز، ماما یا پزشک عمومی خود صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

⚠️ قبل از اینکه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید خود را با داروهای برفک دهان بدون نسخه درمان نکنید زیرا برخی از آنها برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند.

• ترشحات زرد رنگ در بارداری

ترشحات زرد کم رنگ می تواند در بارداری طبیعی باشد، اما اگر بوی شدیدی داشته باشد یا احساس خارش یا ناراحتی داشته باشید، می تواند نشانه عفونت واژن باشد. گاهی اوقات برفک ممکن است کمی زرد رنگ باشد، اما بهتر است حدس نزنید و به پزشک یا مامای خود مراجعه نکنید که احتمالاً مایل است از ترشحات سواب بگیرد. به آزمایشگاه فرستاده می شود تا ببیند آیا عفونت وجود دارد یا خیر و سپس می توان درمان صحیح را انجام داد.

• ترشحات سبز رنگ در بارداری

ترشح سبز رنگ طبیعی نیست و معمولاً به معنای وجود عفونت است. عفونت هایی که باعث ترشح سبز رنگ می شوند عموماً عفونت های مقاربتی از جمله کلامیدیا و تریکومونیازیس هستند. بسیار مهم است که به موقع آزمایش و درمان شوید زیرا می تواند بر سلامت کودک شما پس از تولد تأثیر بگذارد. ممکن است متوجه خارش، ناراحتی و بوی نامطبوع شوید اما ممکن است وجود نداشته باشد.

• ترشحات قهوه ای رنگ در بارداری

هنگامی که ترشحات دارای رنگ قهوه ای هستند، معمولاً حاوی خون کهنه هستند. مقدار کمی در اوایل بارداری، به عنوان لانه گزینی جنین در پوشش داخلی رحم، غیر معمول نیست. اما اگر با درد شکم همراه باشد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است. ممکن است نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد.

حاملگی خارج از رحم حاملگی است که در خارج از رحم کاشته شده است و ارزیابی و درمان اورژانسی مورد نیاز است زیرا این حاملگی ها نمی توانند زنده بمانند و ممکن است برای مادر تهدید کننده زندگی باشند.

ترشحات قهوه ای در اوایل بارداری نیز گاهی اوقات می تواند نشان دهنده سقط جنین باشد، اما خونریزی معمولاً شدیدتر می شود و رنگ قرمز بیشتری پیدا می کند. ترشحات قهوه ای رنگ در اواخر بارداری می تواند نشانه عفونت یا خونریزی باشد، بنابراین همیشه توسط ماما معاینه شوید.

• ترشحات خونی در بارداری

وجود رگه های خونی صورتی یا قرمز در ترشحات شما نشانه خونریزی است. علت این امر بسته به مرحله بارداری که در آن هستید متفاوت است. ممکن است جای نگرانی وجود نداشته باشد و بسیاری از زنان در حاملگی های طبیعی دچار خونریزی خفیف و خاموش می شوند. اما ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در بارداری باشد.

در اوایل بارداری، خون در ترشحات شما می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باشد (به توصیه ترشحات قهوه ای مراجعه کنید). در بارداری بعدی می تواند نشان دهنده خونریزی از جفت باشد. ترشحات آغشته به خون نیز می‌تواند ناشی از عفونت‌های واژن یا خون ناشی از نواحی ظریف دهانه رحم باشد. در چند روز قبل از زایمان طبیعی است که هنگام آماده شدن دهانه رحم برای زایمان، ترشحات مخاطی غلیظ و رنگ آمیزی به نام “نمایش” داشته باشید.

❗ اگر ترشحات خونی یا خونریزی واژن دارید، همیشه با ماما یا پزشک متخصص زنان خود صحبت کنید.

• ترشحات آبکی در بارداری

ممکن است متوجه شوید که ترشحات شما معمولاً در بارداری آبکی‌تر از ترشحات طبیعی شما است، اما اگر شروع به بو کردن شدیدی کند (اغلب بوی ماهی است) یا واژن یا فرج شما احساس ناراحتی کند، ممکن است نشانه‌ای از واژینوز باکتریایی (BV) باشد. BV یک بیماری شایع است که در آن باکتری های ناسالم بیش از حد در واژن رشد می کنند. ترشحات آبکی و اغلب خاکستری رنگ است. در حالی که BV معمولاً هیچ مشکلی در بارداری ایجاد نمی کند، با مواردی از سقط جنین یا زایمان زودرس مرتبط است، بنابراین باید برای آزمایش و درمان به ماما یا پزشک خود مراجعه کنید.

9 راه برای مدیریت ترشحات بارداری

داشتن ترشحات سنگین تر از حد معمول در دوران بارداری رایج است. کمک به سالم ماندن واژن و حفظ تعادل مناسب باکتری های خوب و pH بسیار مهم است. در اینجا 9 مرحله ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید:

  • یک آستر شورت بپوشید تا ترشحات طبیعی را جذب کرده و راحت باشید.
  • در دوران بارداری از تامپون استفاده نکنید.
  • لباس زیر خود را مرتباً عوض کنید.
  • هنگام شستن شلوار از یک شوینده ملایم و یک چرخه آبکشی اضافی استفاده کنید.
  • از لباس های تنگ و جوراب شلواری خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از ورود باکتری های روده به واژن، هنگام مراجعه به توالت، از جلو به عقب پاک کنید.
  • بیش از حد شستشو نکنید؛ از بین بردن باکتری های سالم احتمال عفونت را بیشتر می کند.
  • از صابون های معطر، حمام های حباب دار و دستمال مرطوب خودداری کنید و به جای حمام، دوش بگیرید.
  • مراقب ترشحات خود باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ، بوی تند یا هر گونه خارش یا ناراحتی در واژن یا فرج خود با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

درمان ترشحات بارداری

هنگامی که ماما یا پزشک خود را در مورد ترشحات غیرطبیعی بارداری می بینید، معمولاً مایلند از ترشحات سواب بگیرند. بسته به شرایط شما، ممکن است سواب را از واژن پایین بیاورند یا از اسپکولوم وارد شده در واژن استفاده کنند تا بتوان سواب را از بالا برداشت. نتایج سواب نشان می دهد که چه عفونتی وجود دارد و می توان درمان مناسب را انجام داد.

پزشک مطمئن خواهد شد که داروهایی که برای شما تجویز کرده اید برای استفاده در بارداری بی خطر است. ممکن است به صورت قرص خوراکی یا پساری (قرص برای قرار دادن در واژن) داده شود. در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد خود بارداری مانند حاملگی خارج از رحم یا خونریزی از جفت، ارزیابی اورژانسی ترتیب داده می شود و درمان اورژانسی توسط تیم زنان و زایمان در بیمارستان انجام می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *