لوگو دکتر مائده یوسفی

مصرف کافئین در بارداری موجب ناباروری می‌شود؟

کافئین در بارداری
آنچه می خوانید...

دوران بارداری برای خانم ها از اهمیت بسیاری برخوردار است که گاها نگرانی هایی در رابطه با بعضی مواد غذایی و مصرف برخی نوشیدنی های شیرین و …. به وجود می‌آید. امروزه قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که در میان خانم ها نیز طرفدارانی زیادی را به خود اختصاص داده است. حال در این مقاله در ارتباط با تاثیر نوشیدنی های کافئین دار نظیر چای و قهوه و موکا و دیگر موارد مطالب بسیار مفیدی را گردآوری کرده ایم. شما با خواندن این مطلب در می‌یابید که به چه میزان مصرف کلفئین در دوران بارداری مجاز هستید.

مصرف کافئین در بارداری

در ابتدا باید بدانید که هنوز مقدار دقیقی برای مجاز بودن مصرف کافئین تعیین نشده است اما متخصصین زنان مقادیر بیش از 200 میلی گرم در روز را در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند.

شما در ابتدا باید بدانید که کافئین قابلیت عبور از جفت را دارد. هنگامی که شما یک لیوان قهوه می‌نوشید، کافئین وارد شده به بدن از جفت عبور می‌کند و علاوه بر اینکه وارد مایع آمنیوتیک می‌شود، بلکه به درون جریان خون جنین نیز راه پیدا می‌کند. بدن کودک در حال رشد است و توانایی پردازش کافئین را ندارد. ناگفته نماند که مصرف کافئین در دوران بارداری یکی از مهمترین مسائل روز می‌باشد زیرا مصرف بیش از اندازه این مورد در دوران حاملگی، می‌تواند مواردی چون سقط جنین و یا مشکلاتی نظیر زایمان زودرس را به همراه داشته باشد. اکثر خانم هایی که در دوران بارداری از این نوشیدنی ها به مقدار بیش از اندازه مجاز استفاده می‌کنند، دچار مشکلات جنین می‌شوند و حتی ممکن است که جنین کوچکتر از سن جنینی اش باشد.

جالب است بدانید که تغییرات هورمونی در دوران بارداری بسیار شدید است و ممکن است مواردی چون تپش قلب و فشار خون را برای فرد باردار به همراه داشته باشد. کافئین عامل اصلی بی خوابی می‌باشد اما پردازش فعالیت های مغزی با کندی مواجه می‌شود. در سه ماهه دوم بارداری، برای دفع کافئین، دو برابر مدت زمان حالت عادی زمان لازم است. همچنین در سه ماهه سوم بارداری، سه برابر زمان لازم است تا میزان کافئین جذب شده دفع گردد. نکته مهم قابل ذکر این است که اگر دارای فرزند شیرخواره هستید نیز نباید از کافئین زیاد استفاده کنید. بسیاری از خانم ها تصور دارند که منظور از نوشیدنی های کافئین دار، فقط قهوه می‌باشد اما چای نیز به همان اندازه جذب آهن را کم کرده و در دوران بارداری کمبود آهن را برای جنین به وجود می‌آورد.

مصرف چه نوشیدنی هایی در بارداری مناسب نمی‌باشد؟

همانطور که متوجه شددی مصرف نوشیدنی های دارای کافئین در طول بارداری برای بانوان مناسب نیست. همچنین توجه داشته باشید که این نوشیدنی ها علاوه بر قهوه و چای، تمامی نوشیدنی های انرژی زا را شامل می‌شود. مصرف شکلات زیاد در بارداری توصیه نمی‌شود. قابل ذکر است که تمامی این مطالب به این معنا نیست که به طور کامل تمامی این مواد کافئین دار را حذف کنید اما در مصرف آن ها مراقب باشید. خانم های ایرانی که به چای بسیار علاقه مند هستند باید از چای بسیار کمرنگ استفاده کنند. مواد غذایی و یا نوشیدنی های کافئین دار حتی قبل از بارداری نیز ممکن است در نهایت موجب نازایی برای فرد شود و تقریبا می‌توان گفت که به همین دلیل است که آمار ناباروری در این روز ها بسیار زیاد شده است. همانطور که می‌دانید درمان ناباروری با ivf و سایر روش ها دارای سختی فراوانی می‌باشد که بهتر است از قبل بارداری این موارد را رعایت کنیم تا دچار مشکل نشویم.

تاثیر کافئین بر جنین

خانم هایی که قبل و بعد از دوران بارداری عادت همیشگی به مصرف کافئین دارند باید بدانند که این ماده بر سلامت جنین تاثیرگذار است. کافئین بر تمامی ماهیت متابولیسم تاثیر گذاشتهو اثرات نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. جنین باید الگوی خواب درست داشته باشد که کافئین جذب شده به بدن، این مورد را از بین می‌برد و الگوی خواب را تغییر و در نهایت دچار اختلال می‌کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *