لوگو دکتر مائده یوسفی

بهترین سن برای فریز تخمک

بهترین سن برای فریز تخمک
آنچه می خوانید...

ممکن است برخی از خانم‌ها یا دختران مجرد به دنبال بهترین سن برای فریز تخمک باشند تا از این طریق احتمال از دست رفتن باروری در آینده را کاهش دهند. با پیشرفت‌هایی که تکنولوژی دارد، فریز تخمک نیز افزایش پیدا کرده است. افرادی که‌ کاندید فریز تخمک هستند، باید از بهترین سن برای فریز تخمک مطلع باشند. بعد از آن به مراکز مربوطه مراجعه ‌کنند. سپس از آن‌ها تخمک گیری می‌شود.

بهترین سن فریز کردن تخمک

پس از این که فرد ازدواج کرد، این تخمک یا داخل رحم یا بیرون رحم با اسپرم ترکیب شده و لقاح صورت می‌گیرد. افرادی که به طور ژنتیکی از بیماری‌های مربوط به باروری رنج می برند، می‌توانند این روش را برای باردار شدن به کار بگیرند. طبق پژوهش‌های به عمل آمده در سال ۲۰۱۴ تعداد شرکت‌های فریز تخمک در انگلستان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد. بنابراین آینده درخشانی برای باردار شدن افرادی که مشکلات باروری دارند دیده می‌شود. اگر سوال شما هم این است که بهترین سن برای فریز تخمک چه زمانی است، با ما همراه باشید.

بهترین سن برای فریز تخمک در آزمایشگاه‌های ژنتیک

به طور کلی افرادی که در سن بلوغ یا سنین بالاتر مثل سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی ازدواج می‌کنند، نمی‌توانند تخمک خود را فریز کنند. این افراد به دلیل این که می‌توانند به راحتی تخمک‌های خود را بارور کنند، نیازی ندارند که هزینه‌های مربوط به فریز تخمک را بپردازند. بهترین سن برای فریز تخمک زمانی است که افراد بین ۳۰ الی ۳۵ سال سن دارند. البته افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند نیز می‌توانند تخمک‌های خود را فریز و ‌نگهداری کنند. این افراد باید توجه داشته باشند که شانس بارور شدن تخمک‌های آن‌ها در آینده کم است.

در صورتی که تصمیم دارید باردار شوید، سن بارداری مهم نیست. سنی که در آن تخمک‌ها استخراج شده و فریز می‌شوند اهمیت دارد که باید بهترین سن برای فریز تخمک باشد. بنابراین اگر فردی می‌خواهد تخمک خود را فریز کند، باید در سنین پایین این کار را انجام دهد. حتی اگر قرار است در سنین بالا آن را بارور کند. کیفیت تخمک‌ها در بهترین سن برای فریز تخمک به میزان بیماری‌های داخلی، سابقه فامیلی و ژنتیک فرد بستگی دارد.

در هر سیکل چند تخمک قابل استخراج است؟

همان طور که‌ همه ما می‌دانیم سن یکی از مهم‌ترین عواملی است که برای سنجش کیفیت تخمک‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر در بهترین سن برای فریز تخمک اقدام به انجام این کار کنید، مسلما تعداد تخمک‌های کمتری را هم استخراج خواهید کرد. به هر میزان که تعداد تخمک‌ها کاهش پیدا کنند، کیفیت آن‌ها بیشتر شده و شانس بارور شدن اقراد افزایش پیدا می‌کند.

چنانچه سن افراد از بازه سنی مناسب برای تخمک گذاری گذشته است، باید تعداد تخمک‌های برداشته شده را افزایش داد چرا که برخی از تخمک‌ها پیر شده و دیگر توانایی بارور شدن ندارند. برای مثال افراد که در سنین ۳۰ تا ۳۵ سال اقدام به فریز کردن تخمک‌ می‌کنند، تنها به هفت یا هشت تخمک نیاز دارند. حال اگر سن فرد بالا باشد، باید تعداد زیادی تخمک که گاه به ۲۰ عدد هم می‌رسد را فریز کنند. تخمک‌هایی که فریز می‌شوند تا مدت‌ها قابل بارور شدن هستند. یعنی هیچ‌ حدودیتی از نظر زمان برای بارور کردن آن‌ها وجود ندارد.

مزایای فریز تخمک

ممکن است برخی از افراد پس از دانستن بهترین سن برای فریز تخمک به دنبال مزایای آن هم باشند. چنانچه شما بتوانید در سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی تخمک گذاری کنید، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

  1. شما می‌توانید در هر زمانی اقدام به بارداری کنید. تفاوتی ندارد که ۸۰ سال دارید یا  در سن ۵۰ به سر می‌برید. می‌توانید در هر زمانی بارداری را آغاز کنید.
  2. می‌توانید از باکیفیت‌ترین تخمک‌ها برای بارداری استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که بهترین سن برای فریز تخمک را انتخاب نمایید.
  3. با فریز کردن تخمک می‌توانید جنینی که قرار است در آینده به دنیا بیاید را از نظر ژنتیکی تحت بررسی قرار دهید چنانچه اختراع ژنتیکی در این جنین وجود داشته باشد قبل از لقاح می‌توان آن را از بین برد. همچنین امکان بررسی ژنتیکی مادر هنگام استخراج تخمک یا قبل از آن نیز وجود دارد. پس این روش می‌تواند بهترین روش برای باردار شدن باشد.
بهترین سن برای فریز کردن تخمک

بیشتر بخوانید : درمان ناباروری با IVF

مراحل فریز تخمک

مراحل مختلفی وجود دارند که طی آن‌ تخمک‌ها از بدن مادر بیرون آمده و فریز می‌شوند. در بهترین سن برای فریز تخمک اقدامات زیر انجام خواهند شد:

  1. تحریک تخمک گذاری: زمانی که هورمون‌های تخمک گذاری فعال شوند تخمک‌ها از بدم خارج می‌‌شوند. حال لازم است که این هورمون‌ها در مرحله ابتدایی تحریک شوند تا تخمک‌ها از بدن مادر بیرون بیایند.
  2. گرفتن تخمک: در مرحله دوم تخمک‌ها گرفته می‌شوند. در این روش یک سوزن مکش دار وارد تخمدان‌های بدن مادر می‌شود‌ پزشک یا مشاهده تصویر تخمدان‌ها در کامپیوترهای سونوگرافی تخمک‌ها را برداشت می‌کند. در این مرحله بین ۵ تا ۲۰ تخمک متناسب یا سن مادر برداشت خواهد شد.
  3. منجمد کردن تخمک: در مرحله آخر تخمک‌های برداشته شده فریز می‌شوند. معمولا تخمک‌ها را در آزمایشگاه‌های جنین شناسی و در دمای زیر صفر درجه نگهداری می‌کنند. در روش فریز تخمک از مواد ضد سرطان استفاده می‌شود تا تخمک‌های گرفته شده از بدن مادر بلور نزنند. یعنی یخ نشوند.

عوارض فریز کردن تخمک

پس از این که با بهترین سن برای فریز تخمک آشنا شدیم، می‌‌خواهیم بدانیم که این فرآیند چه عوارضی دارد. به طور کلی با فریز تخمک احتمال سقط جنین افزایش پیدا می‌کند. این روش نسبت به روش بارداری طبیعی ثبات کمتری دارد. پس شانس زنده ماندن جنین نیز در آن کم است. همچنین ممکن است به هنگام استخراج تخمک از بدن مادر عفونت‌های تناسلی به وجود بیایند یا به مثانه مادر آسیب‌های جدی برسد. همچنین احتمال انسداد روده وجود دارد.

ممکن است پزشک شما پس از برداشتن تخمک‌ها توصیه کند که شما از داروهای مخصوص استفاده کنید. این داروها به دردناک شدن تخمدان‌ها می‌انجامند. در این موارد تخمدان‌ها بیش از حد ممکن تحریک می‌شوند. بنابراین ممکن است متقاضی را به دردهای شکمی، اسهال و استفراغ مبتلا کنند. جهت کاهش دادن این عوارض می‌توانید با بهترین متخصص ناباروری در زمینه فریز تخمک در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید : زایمان طبیعی

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد بهترین سن برای فریز تخمک با شما صحبت کردیم. بهترین سن فریز کردن تخمک بین ۳۰ الی ۳۵ سالگی است. در این زمان تخمک‌های موجود در بدن مادر کیفیت زیادی دارند. بنابراین شانس بارور شدن آن‌ها نیز زیاد است‌. با فریز کردن تخمک‌های خود می‌توانید اختلالات ژنتیکی جنین را از بین ببرید و در هر زمانی که دلتان می‌خواهد باردار شوید. با توجه به سن مادر و وضعیت بدنی آن در هر سیکل  میزان تخمک‌های برداشت شده متفاوت است. پس تعداد ثابتی برای برداشت آن در هر سیکل در نظر گرفته نشده است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر یوسفی

دکتر مائده یوسفی

دکتر مائده یوسفی جراح و متخصص زنان و زایمان هستم. در سال 1396 در این رشته فارغ التحصیل شدم. پس از تحصیل مدت 3 سال در بیمارستانهای استان سیستان و بلوچستان فعالیت داشتم. دوره های کولپوسکوپی و سونوگرافی را گذرانده ام. در حال حاضر با تجربه چندین ساله در حال خدمت در بیمارستان های تهران و مطب شخصی می‌باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *